Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Výrobci nožů - E

Elishewitz

Allen Elishewitz je nožíř z Braunfelsu v Texasu. Vystudoval trestní právo a dlouho žil na Dálném východě. Zájem o nože se v něm probudil již brzy. Když se v roce 1988 rozhodl cele se věnovat nožířství, usnadňovala mu práci jeho znalost východních bojových umění a léta strávená v námořnictvu. Věnuje se též navrhování hodinek a klenotů. V roce 1994 se stal nejmladším členem Amerického nožířského společenství. Jeho nože získaly řadu ocenění doma i v zahraničí. Spolu se svou ženou Valerií cestuje po výstavách nožů na celém světě.

Elishewitz Rollock

Originální nůž Rollox pochází z roku 1975. Jednalo se o zavírací nůž na zakázku. Vyráběla jej ve velmi omezeném počtu americká továrna Benchmark. Nakonec získala právo vyrábět tento nůž firma CRKT. Původní návrh však byl nejdříve předělán. Výsledkem se stal továrně vyráběný nůž s dosud nejjemnějším mechanismem se zcela novou vizáží a za rozumnou cenu. Elishewitz změnil tvar čepele, vylepšil rukojeť a přidal klip z korozivzdorné oceli. Střenky jsou průhledné. Nůž dostal také nové jméno: Rollock. Kostra je vyrobena z korozivzdorné oceli a čepel z oceli AUS 6M o síle 2,5 mm. Čepel je vybroušená do protáhlého V, je vysoce leštěná a dodává se v hladké nebo částečně zoubkované variantě ostří. Celková délka otevřeného nože činí 14,6 cm. Rukojeť má délku 8,9 cm a délka čepele dosahuje 5,7 cm. Nůž váží 65 g.

Efimova (Jefimovová)

Jelena Ivanovna Jefimovová se s nožířstvím setkala již v útlém věku, neboť její otec byl voják, který byl vášnivým lovcem a sběratelem loveckých zbraní. Vlastnil pěkné pušky, překrásné lovecké nože. Jelena vychodila Školu umění a řemesel Abramcevo v Basněcovu. Ruské nožířské společenství umožnilo Jefimovové výrobu nožů. Prostřednictvím workshopu o užitém umění se tato žena dostala i k tvorbě soch na téma lov. Navrhovala umělecké předměty z kostí, kůže a kožešin, jež byly určeny pro sídla na Čukčenu, v Jakutsku, na Kamčatce, v Komi a dalších odlehlých severních oblastech. V roce 1989 se Jefimovová stala členkou Ruského svazu umělců a od té doby se účastní všech výstav, které svaz organizuje. Postupně nabyla velkou zkušenost a vytvořila si vlastní osobitý styl, zvlášť co se týče rytin. V roce 1997 se stala členkou Ruského nožířského společenství. Při výrobě nožů využívá zkušenosti z dob, kdy tvořila sochy zvířat a vyráběla šperky. Nůž Snow Amazon, který vytvořila spolu s Valentinem Timofejevem, je toho skvělým důkazem. Další umělecký nůž, Life is Short, Art is Eternal, má ve svých sbírkách Národní muzeum zbraní. Na třetí mezinárodní šperkařské výstavě v roce 1994 získala cenu pro nejlepšího výrobce šperků. Druhou oblastí jejího zájmu je umělecké ztvárňování loveckých nožů. Jsou tak nádherné, že je snad ani nelze užívat v každodenním životě. Nůž An Unexpected Meeting byl zhotoven v roce 1999 a jedná se o damaškový nůž s plastikou zvířat. Rukojeť je zhotovena ve tvaru mrože s mládětem na zádech a stojan s ledním medvědem jsou vyrobeny z mamutoviny a mrožího klu. Nůž má celkovou délku 25 cm a délka jeho čepele činí 12 cm. Dílo bylo v roce 2000 vystaveno na výstavě Blades of Russia, která se konala v Kremlu. Výroba nože trvala šest měsíců a nyní se nůž nachází v soukromé sbírce.

Eickhorn-Solingen

Dějiny historie vztahů rodiny Eickhornovy k nožířství se začaly psát již v roce 1356. V 17. Století dokázali Wilhelm a Clemens Eickhornovi pracovat jako kováři a brusiči nožů a současně zastávat úřad starosty. V 18. Století se povolání brusiče kombinovalo se zemědělským hospodářstvím. V pozdním 18. a 19. století byli Johan Wilhelm, Gottfried, Nathanael a Carl brusiči a obchodníky. Současný podnik Eickhorn-Solingen je opravdovou rodinnou firmou. Byl založen v roce 1865 a v současné době jej vede již pátá generace. Podnik má ve výrobě nožů praxi již 140 let. A stejně dlouho využívá jejich výrobky, např. bajonety a bojové nože, armáda, policie a hasičské sbory ve více než 80 zemích, kde se spoléhají na kvalitu výrobků této firmy. V roce 2001 začala firma vyrábět kapesní, lodní, potápěčské a lovecké nože. Ne všechny níže uvedené nože jsou dostupné civilistům.

A.C.K. (Advanced Combat Knife)

Nůž Advanced Combat Knife používá německý Bundeswehr. Vyskytuje se ve dvou variantách: zelený ACK má nahoře na čepeli zoubkování hodící se k řezání dřeva a černý nůž má na hřbetě čepeli univerzální pilku. Nůž je dlouhý celkem 35,5 cm a s pochvou váží 440 g. Obdivuhodná čepel vyrobená ze speciální uhlíkové oceli na bajonety je dlouhá 17,5 cm a silná 3,6 mm. Rukojeť je z polyamidu, pochva z oceli a polyesteru. Ke standardním doplňkům patří otvírák na láhve, střihač drátu, šroubovák a safírový brousek.
Asek

Nože ASEK-I Bowie, ASEK-I Tanto a ASEK-II jsou bojové nože určené pro letce. Všechny nože ASEK jsou černé a mají délku zhruba 28 cm. Čepele jsou vyrobeny z oceli a jsou dlouhé 13,5 cm. Rukojeti jsou z polyamidu vyztuženého z 30% skelnými vlákny. K nožům patří pochva ze směsi polyamidu a nomexu nebo z bordury. ASEK-I Bowie má čepel typickou pro nůž bowie o síle 5 mm s různými typy zoubkování a zářezem k řezání provazu nebo pásu. Toto provedení váží s pochvou 510 g a bez pochvy 235 g. ASEK-I Tanto má čepel tvaru tanto o síle 5 mm. Typ tanto má stejnou hmotnost jako typ bowie. ASEK-II má také čepel bowie o síle 3,6 mm s pilkou na hřbetu čepele a částečně zoubkovaným ostřím S pochvou váží ASEK-II 545 g a bez pochvy 225 g.

Balance

Série nožů Balance je na první pohled nápadná čepem v ose čepele. Tento zavírací nůž je v otevřené poloze dlouhý 20,3 cm a váží 80 g. Čepel má tvar ovčí nohy, je dlouhá 7,5 cm a silná 3 mm. Ostří má speciální zoubkování, které si velmi dlouho uchová ostrost. Dodává se v pěti variantách. Typ Colorado má čepel z práškové oceli Elmax-Superclean a černou rukojeť z anodizovaného hliníku. Typ Texas má také čepel z materiálu Elmax-Superclean, má však stříbrnou rukojeť z anodizovaného hliníku. California má čepel z korozivzdorné oceli a stříbrnou rukojeť z anodizovaného hliníku. Tactical má také čepel z oceli a má rukojeť ze zeleného hliníku. Speciální nůž Elegance má damaškovou čepel a rukojeť z černého ebenu.

Dagger 2000

Tato pozoruhodná černá dýka je dlouhá 33 cm a váží 180 g. Kopinatá čepel z uhlíkové bajonetové oceli od Eickhorna měří 17,0 cm a má sílu 3,6 mm. Rukojeť je vyrobena z anodizovaného hliníku. Dagger 2000 vychází z dýky anglického komanda z druhé světové války.
Elishewitz-I
Jedná se o zavírací nože, které mají velkou čepel a poměrně malou rukojeť. Série se skládá ze tří různých nožů, které se prodávají ve dvou velikostech. Velké typy měří otevřené 20,8 cm a váží 130 g. Čepel z oceli je dlouhá 9,4 cm a má tloušťku 3 mm. Malá provedení mají celkovou délku 16,6 cm a délka jejich čepele činí 7,5 cm. Malé nože váží přibližně 90 g.

FM 80

Nůž FM 80 je velký zelený bojový nůž o délce 31,5 cm a hmotnosti 250 g. Čepel, vyrobená ze speciální Eickhornovy uhlíkové oceli na bajonety, je dlouhá 16,5 cm a má sílu 5 mm. Rukojeť je vyrobena z polyamidu posíleného skelným vláknem. K noži patří doplňky, mimo jiné pochva z polyamidu a polyesteru, opasek a otvírák na láhve.

Forest

Zavírací nůž Forest je nápadný fosforeskující ploškou vloženou do rukojeti. Díky ní se nůž dobře hledá ve tmě. Nůž Forest je tmavě zelený. Délka jeho rukojeti je 11,6 cm a délka větší čepele dosahuje 8 cm. Nůž váží 170 g. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a rukojeť je z anodizovaného hliníku. Nůž má boční pojistku.

Gentleman-Ebony

Tento zavírací nůž je velice elegantní, zvlášť nápadná je skvěle tvarovaná ebenová rukojeť s motivem mušlí kolem osy čepele. Nůž váží 45 g a má celkovou délku 13,7 cm. Špičatá čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 5,5 cm a silná 2,5 mm.

Gentleman-I

Jedná se o lehký, úzký a elegantní nůž. Otevřený měří 13,7 cm a váží pouhých 45 g. Špičatá čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli, je dlouhá 5,5 cm a silná přibližně 2,5 mm. Nůž se dodává v pěti provedeních. Typ Blueblack má modročernou rukojeť z anodizovaného hliníku. Typ Black má černou rukojeť a Stout má rukojeť šedou. Placid má modročernou rukojeť z anodizovaného hliníku s vykládáním ze dřeva. Tmavě šedá rukojeť Carbonu je zhotovena z uhlíkového vlákna.

Giant

Giant je zavírací nůž určený pro použití venku, např. při lovu. Nůž se dodává v provedení z plastu G-10. Nůž s dřevěnou rukojetí má kostru černě jodizovanou a čepel upravenou pískováním. Verze s plastem má kostru ze stříbrného anodizovaného hliníku. Nůž měří 23,1 cm a váží 145 g. Kopinatá čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 10,3 cm a má sílu 3,5 mm. Tento zavírací nůž má boční pojistku.
KCB 77 CO a KCB 77 CS Tyto dva velké bojové nože jsou si dost podobné. Liší se především barvou, která je buď černá, nebo zelená. Velká čepel bowie je vyrobena z uhlíkové bajonetové oceli a rukojeť z polyamidu je vyztužená skelným vláknem. Nůž KCB 77 CO má délku 33,5 cm a hmotnost 265 g. Rukojeť nože CO je dlouhá 18,0 cm a silná 3,6 mm. KCB 77 CS má na pochvě zařízení určené k štípání drátu po nasazení čepele nože.

KM 2000 Tento velký černý nůž je nový bojový nůž německého dělostřelectva. Má hmotnost 290 g, s pochvou váží 525 g. Celková délka nože činí 33,0 cm, čepel tanto z korozivzdorné oceli je dlouhá 17,0 cm a je silná 5 mm. Rukojeť je vyrobena z polyamidu s 30% skelného vlákna. Všestranná pochva je vybavena mimo jiné safírovým brouskem.


Pointer 

Pointer je robustní nůž na venkovní použití a zároveň nůž lovecký. Prodává se ve třech provedeních. Všechny nože mají celkovou délku 27,7 cm a hmotnost 250 g. Čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 14,6 cm a má sílu 5 mm. Typ Wood má rukojeť z anodizovaného hliníku se dřevem bocote a lesklou čepel. Model G-10 má rukojeť z anodizovaného hliníku a plastu G-10. Model Tactical má černou rukojeť a černou čepel s černou ochrannou vrstvou.

PRT-I až PRT-V

Jedná se o bezpečnostní nůž s rozměry a vybaveností kapesního nože. Všechny nože PRT mají napůl zoubkované ostří, rozbíječ skla umístěný na zadní části rukojeti, řezač popruhů, zvlášť velkou plošku k opření palce a praktický klip. Jedná se o vyskakovací nůž. Všechny nože z této série mají celkovou délku 20,5 cm a hmotnost 140 g. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a rukojeť je zhotovena z anodizovaného hliníku. Délka čepel činí 8,5 cm, síla oceli je 3 mm. PRT-I má běžnou čepel a stříbrnou rukojeť. PRT-II má vlnitou čepel a červenou rukojeť, PRT-III má černou rukojeť a čepel tanto. PRT-IV má zvláštně zakulacenou čepel a černou rukojeť, PRT-V má svorkovou čepel a černou rukojeť, PRT-VI má stejnou čepel, ale je zcela černý a v rukojeti má vložený kus protiskluzové gumy. PRT-VII má stejnou rukojeť jako PRT-VI a čepel jako PRT-II. PRT-VIII je téměř shodný s PRT-II, je však celočerný. I nůž PRT-IX má v rukojeti vložený kus gumy a má čepel tanto. PRT-X je stejný jako IX, je však zcela černý a má pojistku SmoothLock.

RT-I

Nůž RT-I je variantou vojenského nože LL80. RT-I má hákovitou čepel a rozbíječ skla. Celková délka nože činí 22,0 cm a hmotnost dosahuje 200 g. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a je dlouhá 8,5 cm. Rukojeť je zhotovena z polyamidu posíleného skelným vláknem. Standardními vojenskými doplňky je pochva z cordury, nebozízek/šroubovák v rukojeti a pásek. Nůž se dodává s hladkým nebo zoubkovaným ostřím.

RT-I GDF

Jedná se o oficiální nůž italské policie. Tento zavírací nůž je v otevřené poloze dlouhý 22 cm a váží 220 g. Pozoruhodná čepel je vyrobena z oceli 440A. Rukojeť je z polyamidu vyztuženého skelným vláknem. Ke standardním doplňkům patří nebozízek, šňůra, spojovací článek a pouzdro z materiálu cordura.

RT-II a RT-III

Nože RT-II a RT-III byly vyvinuty ve spolupráci s hasičskými sbory a jinými záchranářskými tým z Evropy a Spojených států amerických. Nůž je vybaven nebozezem/šroubovákem, řezačem autopopruhů, bezpečnostním řezačem skla, do poloviny čepele vroubkovaným ostřím a rozbíječem skla. Černý nůž měří 27 cm a váží 320 g. Speciální čepel z oceli měří přesně polovinu celkové délky, tedy 13,5 cm. Rukojeť je vyrobena z polyamidu, pochva je zhotovena z bordury.

RT-IV

Tento nůž je vybaven hákovou čepelí, šroubovákem, světélkujícími proužky na rukojeti, do poloviny čepele vroubkovaným ostřím, rozbíječem skla a pochvou z bordury. Černý nůž měří 26,6 cm a váží 380 g. Speciálně tvarovaná čepel z korozivzdorné oceli má délku 13,1 cm. Rukojeť je vyrobena z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny. Nůž RT-IV-S se prakticky neliší od nože RT-IV, je však speciálně upraven pro potápěče. Rukojeť má jasně žlutou barvu a k noži se dodává speciální pouzdro.

Skipper

Zavírací nůž Skipper je velmi nápadný, což je způsobeno také fosforeskujícím páskem na rukojeti. Na tomto noži je také zvláštní, že má dvě čepele. Délka rukojeti činí 11,6 cm a délka čepele dosahuje 8,0 cm. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a rukojeť je z anodizovaného hliníku. Skippper má do poloviny čepele vroubkované ostří a nebozízek. Nůž má boční pojistku.

Slimcut

Zavírací nůž Slimcut se vyrábí v osmi provedeních. Rukojeti se liší, zbytek nože je identický. Lze si vybrat z následujících materiálů rukojeti a barev: stříbrný anodizovaný hliník z vloženou matronou, šedý anodizovaný hliník s uhlíkovým vkladem, uhlíkové skelné vlákno a kydex v černé, stříbrošedé, zelené, červené nebo modré barvě. Otevřený nůž je dlouhý 18,8 cm, přičemž kopinatá čepel má délku 7,7 cm a sílu 2,5 mm. Nůž váží 90 g.

Speedy

Modely Speedy Automatic jsou vyskakovací nože s patentovanou pojistkou SmoothLock. Nůž měří v otevřené poloze 19,4 cm a jeho hmotnost dosahuje 115 g. Čepel je vyrobena z oceli, je dlouhá 8,2 cm a silná 3 mm. Nůž se dodává s hladkým nebo zoubkovaným ostřím.

Stryker

Stryker je zavírací nůž, který se dodává ve dvou provedeních. Jedno má černou rukojeť s vloženým dřevem bocote, druhé má stříbrnou rukojeť s vloženým plastem G10. Nůž má celkovou délku 20,1 cm a hmotnost 140 g. Délka čepele dosahuje 8,0 cm a síla činí 3,5 mm. Nůž má boční pojistku.

Thrust

Zavírací nůž Thrust se dodává se dvěma barvami rukojeti, s černou a stříbrnou. Obě barvená provedení jsou vyrobena z anodizovaného hliníku. Celý nůž měří otevřeným 19,6 cm a váží 120 g. Kopinatá čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a je 8,1 cm dlouhá a 3,5 mm silná.

Wolverine

Jedná se o robustní otevřený lovecký nůž a nůž pro venkovní použití. Nůž měří 17,5 cm a váží 300 g. Čepel typu bowie je vyrobena z leštěné oceli a je 12,8 cm dlouhá a 5 mm silná. Rukojeť je zhotovena z polyamidu vyztuženého skelným vláknem. K noži patří černá, dvojitě obšitá kožená pochva.

Emerson Knives

Společnost založil jeden z předních tvůrců nožů a světových designérů, Ernest R. Emerson. Emerson byl již před založením továrny známým nožířem který vybavoval elitní vojenské a policejní orgány po celém světě.

Elsen

V roce 1978 se Gert van den Elsen z nizozemského Tilburgu stal samostatně pracujícím nožířem. Nože vyrábí nejen podle vlastních návrhů, ale též podle návrhů zákazníků. Své nože prodává většinou na nožířských výstavách v Evropě. Vyrábí nože s boční pojistkou, lovecké, outdoorové, bojové a taktické, dále též nože s čepelí katana a tanto, historické nože a dýky, jako jsou bowie a fantazijní nože. Užívá druhy oceli ATS-34, D2 a práškové oceli, např. CPM 420V a Böhler K190. Velkou část nožů vybavuje korozivzdornou ocelí a uhlíkovou damaškovou ocelí. Většina modelů je vyrobena metodou stockremoval, která spočívá v tom, že je nůž včetně kování vykován z jednoho kusu oceli. V poslední době se Van den Elsen také snaží vykovat si ocel na čepele sám. Absolutní prioritou je pro něj užití nejlepšího materiálu, samozřejmě podložené nejvyšší řemeslnou zručností. Na nože dává celoživotní záruku. Následující nože jsou příkladem jeho práce.

Driva Hunter

Lovecký nůž Driva Hunter má skvěle tvarovanou čepel z tzv. kapkové damaškové oceli. Kování je zhotoveno z korozivzdorné damaškové oceli. Rukojeť má malý kroužek z rohu indického buvola a větší část je zhotovena z paroží indického jelena sambara. Nůž má celkovou délku 21 cm, čepel je dlouhá 9 cm a rukojeť měří 12 cm. K noži patří pěkná kožená pochva.

Nueces bowie

Tento nůž má typickou těžkou a velikou čepel bowie. Záštita a hlavice jsou z ručně vypilované korozivzdorné oceli. Rukojeť je z jeleního paroží indického jelena sambara. Celková délka tohoto nože činí 27,2 cm. Čepel je dlouhá 15,5 cm a rukojeť měří 11,7 cm. Nůž se dodává s vhodnou pochvou z vkusně opracované kůže.

Odda Hunter

Odda Hunter je nůž vyrobený podle skandinávského vzoru. Čepel má délku 8,2 cm a je z žebříčkového damašku. Rukojeť je z imitace slonoviny a dřev na záštitě pochází z dubu. Celý nůž má délku 19,7 cm a rukojeť je dlouhá 11,5 cm. Odda Hunter má koženou pochvu.

Porcupine Hunter

Čepel je vykována z uhlíkové damaškové oceli s jádrem z uhlíkové nástrojařské oceli. Do rukojeti jsou vsazeny mezikroužky z rohu indického buvol a jelena sambara a velice tenké kroužky ze stříbra. Tento lovecký nůž má celkovou délku 21 cm, čepel je dlouhá 10 cm a délka rukojeti činí 11 cm. K noži pří kožená pochva.

Sleeve Dagger

Jedná se o štíhlou celistvou dýku z korozivzdorné práškové oceli. Tato dýka je vyrobena z jednoho kusu oceli. Rukojeť o délce 11,5 cm je vyrobena z micarty v barvě slonoviny. Dýka má celkovou délku 23 cm a čepel je dlouhá 11,5 cm. K dýce patří pěkná kožená pochva.

Viking Dagger

Nůž Viking Dagger se podobá krátkému meči a má úctyhodnou celkovou délku 34,5 cm. Čepel z uhlíkaté damaškové oceli je dlouhá 20,5 cm. Rukojeť měří 14 cm a je vyrobena z červeného korálu a dřeva ebenu makassaru. K noži patří cizelovaná červená kožená pochva s keltským motivem.

Yellowstone Hunter

Nůž Yellowstone je výsostně štíhlý celistvý lovecký nůž o délce 22 cm. Čepel je vyrobená z korozivzdorné oceli a má délku 10,7 cm. Rukojeť se skládá ze dvou plátků korozivzdorného žebříčkového damašku a z železného dřeva z Arizony. Délka rukojeti dosahuje 11,3 cm.

Eriksson

Podnik KJ Eriksson sídlí ve švédském městě Mora, které je pověstné výrobou nožů. Proto se jméno Mora objevilo v názvech výrobků více nožířů. Firma KJ Eriksson byla založena v roce 1912 mužem jménem Krank Johan Eriksson a následující generace ji pomalu rozšiřovaly. V současnosti vyrábí tato firma různé druhy nožů, např. lovecké, rybářské, robustní pracovní nože i nože luxusní. Ačkoli tato firma působí již velmi dlouho, je zcela moderně vybavena výkonným strojovým parkem, ale rozhodně se nezapomíná za zručnost a zkušenost. Nože Eriksson dováží německý velkoobchod Herbertz ze Solingenu. Mezi jejich známé nože patří:

Hunter

Eriksson uvedl model Hunter v roce 2003. Jedná se o tradiční lovecké nože s rukojetí z březového dřeva a s čepelí ostrou jako břitva z korozivzdorné oceli. Menší nůž má čepel dlouhou 10 cm a jeho celková délka činí 20,4 cm. Oba nože se dodávají v pochvě v barvě přírodní kůže.

Mora

Model Mora je robustní pracovní nůž s čepelí z korozivzdorné uhlíkové oceli. Ergonomická rukojeť je zhotovena z měkké gumy. Nůž se vyrábí v několika velikostech. Horní nůž má čepel dlouhou 10 cm a jeho celková délka činí 23,1 cm. Spodní nůž má dlouhou rybářskou čepel, která měří 14 cm a celková délka nože je 26,6 cm. K nožům patří černá plastová pochva z termoplastu.

Mora 2000

Nůž má měkkou gumovou rukojeť, která se výborně drží. Čepel je zhotovena z korozivzdorné oceli a měří 12 cm. Celková délka nože dosahuje 24,4 cm. Mora 2000 se dodává v plastové rourovité pochvě s koženým řemínkem.

Esee

Legendární nože RAT Cutlery nesou od února 2010 nové jméno ESEE Knives. Jméno bylo ispirováno názvem kurzů přežití pro vojenské, policejní i civilní obyvatelstvo v džunglích Jižní Ameriky, které léta vedou pánové Randall a Perrin, majitelé továrny.Od svého založení v roce 1997 je firma Randalls Adventure & Training (R)zaměřena na výrobu nože určených pro  vojenské, policejní složky a jednotky zvláštních operací. Mnoho těchto nožů nyní slouží v bojových zónách v Iráku, Afghánistánu a dalších zemích. ESEE Knives (R)  rovněž nastavily standard pro policejní a vojenské složky, zejména kvalitou zpracování, kompaktními pouzdry s více možnostmi upevnění. NTOA ocenil 3-palcový nůž ES-3 4,77 body z 5 možných.

Extrema Ratio

Extrema Ratio je italská nožířská firma, která začala fungovat v roce 1997. Zakladateli firmy byli Maurizio Castrati a Mauro Chiostri. Castrati je designér a ve firmě má na starosti navrhování výrobků a sestavování sortimentu. Chiostri je detailista, a proto stojí v čele oddělení vývoje prototypů a produkčního oddělení. Oba se tedy aktivně účastní výrobního procesu. Tato firma vyrábí nože jak pro civilní trh, tak pro armádu a jiné státní instituce. Na výrobu čepelí používá firma korozivzdornou kobaltovou ocel N690. Extrema Ratio má vlastní testovací oddělení, kde podrobuje všechny prototypy všelijakým zkouškám, a teprve po důkladném testování je začíná vyrábět.

Col Moschin Knife

Tento nůž určený pro speciální účely byl vyvinut pro jednotku parašutistů Col Moschin, což je elitní jednotka brigády Folgore. Jedná se o pevný nůž, který váží 260 g a je dlouhý 29 cm. Čepel měří 16 cm a je vyrobena z korozivzdorné oceli. Čepel je silná 6,3 mm a je ručně vybroušená do plocha. Rukojeť je vyrobena z kratonu. Pochva je zhotovena z tvrdého plastu a obsahuje polymerové D-kroužky.

Série Fulcrum Camo/Testudo

Nože ze série Fulcrum jsou určeny pro speciální účely. Rozdíl mezi sérii Camo a Testudo spočívá v konečném zpracování čepele. Nože Testudo mají černou nitrátovou ochrannou vrstvu a nože Camo mají maskovací zbarvení. Obojí se dodávají ve třech velikostech. Nejmenší jsou dlouhé 21 cm s čepelí dlouhou 11 cm a hmotností 230 g. Prostřední nůž je dlouhý 28 cm, čepel měří 15 cm a hmotnost dosahuje 300 g. Největší provedení měří 31 cm, má 18 cm dlouhou čepel a váží 330 g. Všechny čepele jsou vyrobeny z korozivzdorné kobaltové oceli, všechny rukojeti jsou z plastu forprene. Čepele mají tvar tanto a jsou silné 6,3 mm.

Fulcrum Compact

Fulcrum Compact je jedním z pevných nožů ze série Fulcrum. Tento specifický nůž slouží jako záloha velkého nože. Váží 200 g a je dlouhý 21 cm. Čepel je dlouhá 11 cm a je vyrobena z korozivzdorné kobaltové oceli. Také tento nůž má čepel o síle 6,3 mm. Rukojeť je zhotovena z plastu forprene. Pochva je z tvrdého plastu.

Fulcrum II D

Nůž Fulcrum II D je zavírací nůž. Jedná se o nůž využitelný k různým účelům. Užijí jej jak soukromé osoby, tak policie nebo armáda. Tento nůž má čepel tvaru tanto a hladký břit. Celková délka otevřeného nože dosahuje 9,5 cm a síla oceli činí 6 mm. Rukojeť je vyrobená z anodizovaného černého materiálu anticorodal. Nůž má matnou ochrannou vrstvu testudo, která jej chrání před poškozením, oxidací nebo odrazy světla.

Fulcrum II T

Zavírací nůž Fulcrum II T je prakticky stejný jako Fulcrum II D. Rozdíl je pouze v tom, že typ T má na části ostří zoubky. Celková délka při otevření činí 22 cm a hmotnost dosahuje 200 g. Svorková čepel z korozivzdorné kobaltové oceli je dlouhá 9,5 cm a silná 6 mm.

MPC

Jedná se o víceúčelový nůž. Tento všestranný nůž má otevřený délku 26 cm a jeho hmotnost činí 245 g. Dlouhá čepel měří 11,5 cm a je silná 6 mm. Nůž je vyroben z kobaltové oceli a rukojeť z černého anodizovaného materiálu anticorodal. Celý nůž má ochrannou vrstvu testudo, která jej chrání před poškrábáním, oxidací a odrazy světla.

Nemesis

Nemesis je víceúčelový zavírací nůž. Tento těžký nůž je dlouhý 26 cm a váží 225 g. Rukojeť je vyrobena z materiálu anticorodal, čepel je z korozivzdorné kobaltové. Čepel má délku 11,5 cm a sílu 6 mm. Také nůž Nemesis má ochrannou vrstvu testudo proti poškrábání, oxidaci a odrazům světla. Tento velký zavírací nůž užívají různé státní instituce.

Shrapnel

Shrapnel je otevřený víceúčelový nůž, který měří 21 cm a váží 200 g. Čepel je vyrobena z korozivzdorné kobaltové oceli a rukojeť je zhotovena z plastu foprene. Čepel je dlouhá 11 cm a silná 6,3 mm. Nůž se prodává v provedení se dvěma rozdílnými ochrannými vrstvami: s černou testudo a s ochrannou maskovací vrstvou. Pochva patřící k tomuto noži je stejná jako pochva u nožů Fulcrum Compact.

T.F.Rescue

Jedná se o nástroj k přežití, který byl speciálně vyvinut pro parašutisty, letce, posádky vozidel, protiteroristické jednotky a horské jednotky italské armády. Celková délka nože činí 19 cm. Nůž má hmotnost 220 g a skládá se z centrální rukojeti, vyrobené ze slitin hliníku anticorodal. K noži patří nylonová pochva.

T.F.S. Pilot

Také tento nůž je nástrojem k přežití. Byl vyvinut pro pilot letadel a helikoptér. Celková délka tohoto nože činí 19 cm a jeho hmotnost dosahuje 240 g. Rukojeť je vyrobena ze slitiny hliníku anticorodal a z nylonu. Nůž má tři želízka. Nůž T.F.S. Pilot má též rozbíječ skla na konci rukojeti.

T.F.V. DL

Firma Extrema Ratio navrhla tento nůž jako pomůcku v nozi pro vynikající výsadkáře z výsadkových jednotek. Celková délka nože dosahuje 19 cm a jeho hmotnost činí 288 g. Skládá se z rukojeti vyrobené z titanu, na níž jsou upevněny dvě čepele z korozivzdorné kobaltové oceli. První nůž slouží jako nástroj k přežití, lze jím přeřezávat kabely, provazy a popruhy. Druhá čepel je méně specializovaná. K noži patří pochva ABS a pouzdro z cordury.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.