Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Recenze limitované verze Benchmade Mini Osborne 945-221 Damasteel Limited Edition

Fanoušci a sběratelé rodiny Osborne - jednoho z nejikoničtějších designů Benchmade - si všimnou klasického tvaru čepele reverse tanto v kombinaci se zcela novým vzorem na čepeli Damasteel. Vzor nazvaný AEgir je inspirován severskou mytologií a vychází z designu Baltského moře. Nový design má masivní karbonové rukojeti "Arctic Storm" s plynulými modrými akcenty a pozlacenými plovoucími hřbetními příložkami, které dodávají této limitované edici Osborne chladný vzhled, jako chladné vody u švédského pobřeží. Tento ojedinělý nůž doplňuje rodinu nožů 940 Osborne o poutavý styl, který rozšíří sbírku EDC.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_1

Aristokratický skřítek Některé nože by si zasloužily místo v pomyslné síni slávy buď pro svou praktičnost, nebo pro elegantní vzhled. Zavírací Benchmade Osborne splňuje obě podmínky a mezi legendy už vstoupila i jeho kompaktní verze Mini. Právě tu se výrobce s motýlem ve znaku rozhodl povýšit na umění a přináší sběratelům luxusní limitovanou edici, která vychází ze severských bájí

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_12

Společnost Benchmade není třeba fanouškům moderních nožů zdlouhavě představovat. Zrodila se roku 1979 v Kalifornii a zpočátku se zaměřovala hlavně na motýlky. Její jméno s nimi v USA splynulo natolik, že si zaregistrovala slovo „Bali-song“ jako svou značku a jejím logem se stal stylizovaný obrázek motýla. Teprve o dekádu později se firma přestěhovala do současného sídla v Oregonu, změnila si název na Benchmade a začala se věnovat i dalším kategoriím pevných či zavíracích nožů: od EDC přes taktické a lovecké nástroje až po sběratelské unikáty. Své produktové řady dělí do tříd označovaných barvami. Blue Class je určena pro každodenní použití, Black Class slouží profesionálům a Gold Class zahrnuje precizně zpracované kousky stavěné v limitovaných edicích. Mezi naposled zmíněné originály se řadí i Mini Osborne 945-221 Damasteel.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_3

Na počest slavného otce Rodina zavíracích nožů Osborne patří k nejikoničtějším designům značky a název dostala na počest svého „otce“ Warrena Osborna. Fenomenální nožíř se začal výrobou a prodejem zakázkových ostrých nástrojů živit v roce 1980 a do své smrti roku 2016 vytvořil desítky inovativních modelů. Spolupráce se značkou Benchmade patřila k jeho srdečním záležitostem, takže mezi Osbornem a jejími zástupci vzniklo pevné přátelství. Warrenova reputace i jeho smysl pro dokonalost prý dokonce ovlivnily celou firmu, protože motivoval tým Benchmade k ještě vyšším standardům kvality výroby. Model 940 Osborne patří mezi klasické EDC zavíráky vhodné pro každodenní nošení a outdoorové aktivity. Když značka slavila 20. výročí od jeho vypuštění na trh, rozhodli se manažeři věnovat fanouškům dlouho plánovaný dárek v podobě zmenšené varianty 945 Osborne Mini. Ta si při kompaktnějších rozměrech a hmotnosti zachovává původní tvar a všechny funkční detaily svého vzoru, se kterým vytvořila nerozlučnou dvojici do kanceláře i terénu. A rostoucí popularita vydařeného skřítka dala vzniknout i jeho sběratelskému provedení.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_7

Mini Osborne 945-221 Damasteel zaujme už dárkovým balením, které vás nenechá na pochybách, že se vám do rukou dostává opravdový klenot. Bytelná krabička ve zlaté barvě je pečlivě zapečetěna, aby měl kupující jistotu, že si s jeho miláčkem nikdo nehrál. Uvnitř naleznete certifikát pravosti se sériovým číslem nože na ručně dělaném papíře s přetištěným podpisem šéfa firmy Jona De Asise, návod na údržbu a látkové pouzdro uzavírané pomocí stahovací šňůrky. Pod tím vším spočívá – uložený v měkkém materiálu a překrytý pěnovou vrstvou proti poškrábání – samotný Osborne Mini. O úrovni zákaznické péče svědčí milý detail v podobě papírové vložky mezi rukojetí a kapesní sponou. Jednak brání odření při dopravě, jednak na ní najdete návod, jak klip přemístit na druhou stranu zavíráku, pokud byste preferovali jeho nošení v levé kapse místo napravo.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_13

Originální pánský šperk Sběratelský kousek váží 63,5 g a tvarově se od velkosériového modelu neliší. Jeho zpracování nicméně potvrzuje často opakovanou větu, že společnost Benchmade proslula jako průkopník nových ocelí i materiálů rukojetí. Čepel dostala osvědčený tvar reverse tanto s hladkým ostřím o délce 7,4 cm a tloušťce u hřbetu 2,6 mm. Sestává z damaškové oceli o tvrdosti 58–60 HRC, která se vyznačuje nezaměnitelným vzorem Ægir inspirovaným severskou mytologií. Kresba na čepeli se totiž slévá do vlnek a obrazců, jež připomínají neklidné vody Baltského moře. Střenky se v Oregonu vyrábějí z materiálu zvaného Fat Carbon – barveného kompozitu z uhlíkového vlákna. Ten na sběratelském nožíku se jmenuje Arctic Storm (arktická bouře) a překvapí kombinací modrofialových tónů se zlacenými yymezovacími čepy. Designéři jej zvolili pro chladný vzhled evokující zpěněné vlny u švédského pobřeží. Celkový dojem podtrhují světle modré prvky z eloxovaného hliníku v čele s nejširší partií střenek a oboustranným kolíčkem pro otevírání čepele.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_6

Ačkoliv se jedná primárně o limitku pro skalní příznivce značky či investory, Mini Osborne 945-221 Damasteel je plně funkční a nezklame ani v roli luxusního EDC. Na webu www.benchmade.com se k němu výmluvně vyjádřil jeden ze šťastných majitelů: „Manželka mi ho dala k Vánocům jako překvapení. Nejkrásnější nůž, jaký jsem kdy viděl. Skoro jsem se bál jej nosit a používat. Nechtěl jsem ho ztratit nebo poškodit, ale funguje výtečně – vyvážení je perfektní a díky nicotné váze ani nevím, že mám zavírák u sebe. K tomu extrémně ostrá a krásná damašková čepel. Tohle bude můj nůž už napořád, skvělá práce, Benchmade!“ Nechtěnému zavření čepele při práci brání pojistka AXIS Lock vytvořená vývojáři Benchmade. Dá se ovládat z obou stran rukojeti a je tedy vhodná i pro leváky, zajištění čepele v otevřeném či uzavřeném stavu signalizuje uspokojivé cvaknutí. Matně černá spona pro zavěšení nožíku na kapsu má provedení Mini Split Arrow a na střence ji pevně drží trojice šroubků.

benchmade_mini_osborne_945_221_damasteel-limited_edition_2

Ať už si aristokratického skřítka uložíte do vitríny, nebo jej budete nosit při sobě, získáte v něm skutečný pánský šperk. Osobně bych damaškový zavírák nosil k obleku při významnějších příležitostech a používal jej například k otevírání důležité pošty. Jak se rozhodnete vy?


Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.