Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Výrobci nožů - C

Camillus

Továrna Camillus Cutlery Company je jedním z nejstarších výrobců nožů v USA. Její historie se začala psát v roce 1876 díky Adolphu Kastorovi, což byl mladý emigrant z Německa, který přijel do New Yorku roku 1870. Pocházel ze staré nožířské rodiny a výrobě nožů se chtěl věnovat i ve své nové vlasti. Jeho strýc byl spoluzakladatelem železářství Bodenheim, Meyer & Company, v němž mohl Adolph začít. Roku 1876 však došlo k bankrotu. Na podzim téhož roku si Adolph splnil svůj velký sen a založil vlastní podnik - Adolph Kastor & Bros. Podnikání se mu dařilo až do roku 1897, kdy vstoupil v platnost nový zákon, který měl ochránit domácí průmysl před dovozem. Proto se Kastor rozhodl, že začne nože vyrábět sám. Spojil se s Charlesem Sherwoodem, majitelem malého nožířského závodu. Kastor jeho továrnu v roce 1902 koupil a modernizoval ji. V následujících letech se začal podnik výrazně rozrůstat a záhy se Kastor stal v malém městečku největším zaměstnavatelem. V roce 1903 a 1906 se začaly vyrábět značky Clover a Sword Band. Produkce dále stoupala a firma Camillus nakoupila parní kladiva a lisy oceli. Během první světové války přešla společnost na výrobu vojenských nožů. Na frontu dopravila více než 471 000 nožů. Úspěšným obdobím podniku byla dvacátá léta 20. Století. Do výroby byla rychle uvedena tehdejší novinka, korozivzdorná ocel. Camillus vyráběl nože pro několik obchodních společností, které nože dále prodávaly pod vlastní značkou. Po vypuknutí druhé světové války se Camillus opět soustředil na vojenské nože a v letech 1942 a 1945 vyrobil více než 15 milionů nožů pro spojenecká vojska. Po válce se firma vrátila k civilní produkci nožů značek Camillus a Camco. Pod poslední zmíněnou značkou se prodávaly tradiční kapesní nože a perořízky. Camillus byl značkou nožů určených americké mládeži. Tyto nože zahrnovaly zvláštní edice The Lone Ranger, Dick Tracy Knife, Davey Crockett a Daniel Boone. Dnes Camillus vyrábí úctyhodnou řadu typů se značkami Camillus, Western, Becker Knife & Tool a Cuda. Mezi nejznámější nože patří:

Aftermath

Tento futuristický zavírací nůž byl uveden na trh v roce2003. Jeho rukojeť je vyrobena ze silného titanu a čepel je z korozivzdorné oceli. Nůž je opatřen novým systémem Robo. Čepel má délku 14 cm. Celková délka nože činí 29 cm.

Arclite 

Jedná se o odlehčený nůž, který je celý z korozivzdorné oceli. Nůž se dodává s pochvou z kydexu a s kuličkovým řetízkem pro nošení na krku. Vyrábí se s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Celková délka nože činí 20 cm, délka čepele 7,9 cm. Nůž váží 93 g.

BK10 Crewman Utility Knife 

Jedná se o praktický nůž "k přežití" určený pro vojáky. Tento celistvý nůž je vyroben ze speciální nástrojařské oceli. Čepel o délce 140 mm je vybroušená na plocho a je mimořádně ostrá. Ostrý kopinatý hrot má sílu 4,8 mm.

BK6 Patrol Machete 

Jedná se o skvělý vyrovnaný nůž určený k přežití, který je vhodný pro zeměměřiče, rolníka, myslivce, vojáka v džungli nebo milovníka primitivního života. Celková délka této zbraně činí 48,3 cm. Čepel o délce 35,6 cm a síle 4,8 mm je vyrobena z korozivzdorné oceli a je pokryta epoxidovou ochrannou vrstvou. Nůž váží 505 g. Rukojeť je zhotovena z plastu Becker.

Boot Knives 

Tento nůž se vyrábí ve dvou velikostech. Medium Boot Knife (střední) má celkovou délku čepele 17,8 cm a délku čepele 8,3 cm. Větší měří 21,9 cm, jeho čepel je 10,8 cm. Váží 95 nebo 135 g. Čepele jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli, rukojeť z plastu valox.

Boy Scout 

Nůž Boy Scout má čtyři želízka, z nichž hlavní čepel měří 6,4 cm. Rukojeť nože má délku 9,5 cm. Celková délka otevřeného nože činí 20,3 cm. Kromě velké čepele obsahuje tento nůž ještě otvírák na láhve s hrotem, který může posloužit i jako šroubovák, otvírák na konzervy, prorážeč kůže a očko.

EDC (Every Day Carry) 

Jedná se o speciální sérii o 1000 kusech. Nůž má celkovou délku 17,4 cm. Rukojeť měří 9,7 cm a čepel je dlouhá 7,5 cm. Čepel je vyrobena ze speciální nástrojařské oceli a rukojeť je z korozivzdorné oceli. Nůž váží 85 g. V roce 2001 uvedl Camillus na trh také nůž EDC Talonite, což je slitina, která se užívá v extrémních podmínkách, např. na výrobu ozubených kol.

Fire Fighter 

V této sérii se každý rok uvádí na trh nový nůž. Tento nůž pochází z roku 2004. Rukojeť je vyrobena z delrinu a představuje plameny. Velká čepel z korozivzdorné oceli měří 8,9 cm. Nůž byl vyroben na počest hasičů coby hrdinů ve službě státu.

Maxx 5.5 

Masivní nůž má délku 29,5 cm, čepel měří 14 cm. Rukojeť je zhotovena z anodizovaného titanu. Na pravé straně rukojeti je klip z korozivzdorné oceli. Nůž váží 198,5 g.

Čech 

Jaroslav Čech pochází z Nového Města na Moravě. V šedesátých letech minulého století se vyučil rytcem a v roce 1989 začal pracovat jako samostatný rytec. Čech se zabývá především hlubokým rytinami loveckých zbraní, do jejíchž pažeb vyrývá celé scenérie. Ruční výrobu nožů provozuje jako vedlejší činnost. Je členem asociace nožířů BMAC. Spolupracuje s širokou skupinou nožířů z České republiky a dalších zemí, zejména z Německa. Pravidelně se účastní různých výstav nožů a za své rytiny získává ocenění. Jeho nože jsou typické hlubokými a otevřenými rytinami, vykládanými ušlechtilými kovy, exotickým dřevem, polodrahokamy nebo mamutovinou. Jaroslav Čech byl prvním českým nožířem, který začal vytvářet rytiny do otevřené čepele. Čechovy rytiny jsou známé dokonce i ve Vatikánu, neboť jeden z jeho nožů dostal jako dar papež Jan Pavel II. Mezi jeho známé nože patří:

Chameleon

Chameleon je otevřený celistvý nůž. Na čepeli z ultratvrdé oceli je připevněn ocelový chameleon. Celková délka tohoto velkého nože činí 25,5 cm, délka čepele je 15,5 cm. Rukojeť má délku 10 cm a je vyrobena z leštěné mamutoviny.

Hunter 

Tento lovecký nůž je vyroben z korozivzdorné damaškové oceli. Celková délka nože činí 23,5cm, čepel je dlouhá 13,5 cm. Ocelová rukojeť, pokrytá rytinami, je v zadní části vykládaná jelením parožím. Nádherně vyrytý srnčí pár je pozlacený.

Hunter Oriental 

Tyto nože působí velmi orientálním dojmem. Čepele jsou velice umělecky vyryty. Hlavice a záštita horního nože jsou zhotoveny z pozlacené mosazi, dolního nože z mosazi postříbřené. Oba nože mají celkovou délku 25,5 cm. Typická stahovací čepel má délku 14,5 cm a rukojeť je dlouhá 11 cm.

Hunting Knife 

Tento tradiční lovecký nůž je ozdoben vyrytým kamzíkem. Na čepeli jsou vyryty květinové motivy. Celý nůž má délku 26 cm, přičemž čepel je dlouhá 15 cm. Rukojeť je vyrobena z neopracovaného kusu jeleního parohu.

Integral 

Nůž Integral je nádherným příkladem skutečného celistvého otevřeného nože. Čepel je ozdobena hluboce vyrytými motivy rostlin, které se objevují také na bohatě zdobené hlavici. Na záštitě je vyobrazen hrozící rys. Tento velký nůž má celkovou délku 27 cm, čepel je dlouhá 15 cm a rukojeť měří 12 cm.

Cold Steel 

Americká firma Cold Steel Inc. sídlí ve městě Ventura v Kalifornii. Zaměřuje se především na profesionální nebo poloprofesionální sektor trhu. Má rozsáhlý sortiment vojenských nožů, ale vyrábí rovněž lovecké nože a nože pro zálesáky. Dvakrát do roka vydává Cold Steel katalog Special Products. Před pár lety vydal Cold Steel videokazetu, Cold Steel Proof. Zajímavý byl důkladný test nože Cold Steel Voyager v terénu. Nůž výrobně odolal zátěži v těžkých podmínkách. V roce 2003 se objevilo DVD More Proof, v němž jsou předváděny skvělé vlastnosti nožů firmy Cold Steel. Firma užívá pro výrobu některých nožů ocel Carbon. Vyrábí se podle vlastního postupu firmy, při kterém je kladen důraz na mikrostrukturu oceli. Každá dávka oceli se nechává před dodáním testovat v metalurgickém institutu. Při výrobě čepelí se počítá se směrem válcování, aby byla zachována optimální struktura železa. Neobvyklý proces kalení tohoto druhu oceli je výrobním tajemstvím. Na výrobu čepelí sérií Voyager a Tanto používá Cold Steel třívrstvou válcovanou ocel se jménem San Mai III. Střední vrstva je z velmi silné a vysoce hodnotné uhlíkové oceli, zatímco vnější vrstvy jsou z tuhé oceli s nižším obsahem uhlíku. Výhodou takové sendvičové struktury je, že se čepel vyznačuje velkou flexibilitou a ostří si udrží dlouhou ostrost. Firma vyrábí např. tyto nože:

All Terrain Hunter 

Jedná se o typický otevřený nůž do přírody, protože váží jen 125 g. Čepel z oceli Carbon V je velmi ostrá a před nepřízní počasí je chráněna černou vrstvou epoxidové pryskyřice. Rukojeť je vyrobena z mrazuvzdorného kratonu. Nůž se dodává v černé pochvě z polykarbonátu. Celková délka nože činí 24,1 cm. Délka čepele je 11,4 cm.

Arc Angel 

Tento typický motýlkový nůž pochází z šedesátých let minulého století. Společnost Balisong Company z něj vytvořila velmi silný nůž. Čepel je vybroušena z kusu uhlíkové oceli Carbon V a je velmi ostrá. Rukojeť je vyfrézována z masivního titanu, aby byla silná a lehká přesně tak, jak je potřeba. Arc Angel se dodává s čepelí s kopinatým hrotem o délce 10,6 cm. Síla oceli na čepeli je 3,17 mm. Celková délka nože činí 24,6 cm a délka rukojeti je 13,8 cm. Vzhledem k užití titanu váží nůž pouhých 122 g.

Bird & Trout 

Jedná se o moderní verzi klasického nože. Tajemství úspěchu tohoto nože spočívá v absolutní prostotě, štíhlém provedení a snadném používání. Nůž je vyroben z korozivzdorné oceli a dodává se s lehkým pouzdrem na krk z materiálu Concealex. Celková délka nože činí 16 cm, délka čepele je 5,7 cm a síla čepele je 2,6 mm. Nůž váží bez pouzdra 22,7 g.

Black Bear Classic 

Jedná se o nejčistší formu bojového nože. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a má délku 21 cm a sílu 4,76 mm. Celková délka činí 34,3 cm. Černá rukojeť z micarty je dlouhá 13,3 cm. Nůž má hmotnost 360 g a dodává se v černém koženém pouzdru s brouskem.

Black Talon 

Black Talon je nově navržený nůž z roku 2004. Zakřivená čepel krájí tlakem i tahem a přechází v drápovitý ostrý hrot, který prakticky nelze ohnout ani zlomeit. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Nůž má nový typ pojistky Rocker. Tento nůž má celkovou délku 23,7 cm. Délka čepele je 10,1 cm a její síla 3,97 mm. Rukojeť ze zytelu má délku 13,6 cm. Nůž váží 162 g.

CAT Tanto 

Tento nůž je velmi lehký. Jedná se o reprodukci známého nože Cold Steel Tanto. CAT Tanto je celý vyroben z černého plastu zytel. Čepel je tedy dobře ohebná a přesto ostrá jako břitva. Celková délka nože činí 28,6 cm, délka čepele je 14,6 cm a její síla 4,37 cm. Rukojeť má délku 13,97 cm. Nůž váží pouhých 90,7 g.

Desperado 

Čepel tohoto úžasného nože je vyrobena z oceli 420 Sub-Zero, je dlouhá 12,7 cm a má sílu 4 mm. Celková délka činí 22,2 cm, celková hmotnost 127,5 g. Nůž se dodává s pouzdrem z plastu Secure-Ex.

Filet Knives 

Porcovací nože od Cold Steel jsou vyrobeny speciálně k opracování chycených ryb. Porcování tímto nožem je velmi jednoduché. Ostrá čepel je vyrobena z leštěné oceli Carbon a má sílu 2,38 mm. Cold Steel vybízí v rámci reklamní kampaně lidi, aby zasílali fotografie jimi chycených ryb a nožů. Pokud jsou fotografie vybrány pro reklamní účely, dostane rybář novou soupravu porcovacích nožů. Ta se skládá ze tří nožů o různých délkách: 27,9 cm, 31,8 cm a 35,6 cm. Délka čepele činí 15,2 cm, 19 a 22,9 cm. Nože váží 133 g, 147 g a 156 g. Rukojeť je vyrobená z kratonu a je dlouhá 12,7 cm. Nože se dodávají v černém pouzdru z polycarbonátu.

Gunsite Folders 

Tyto zavírací nože typu Tanto jsou nádherné. Čepel typu Tanto je poměrně široká a tence vybroušená do velice ostrého břitu. Nově navržená rukojeť ze zytelu je dlouhá 15,5 cm. Velký Gunsite má celkovou délku 28,3 cm a váží 150 g. Délka čepele činí 12,5 cm a síla 3,5 cm. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Zavírací nůž Gunsite Ii má celkovou délku 23 cm. Čepel měří 10 cm a má sílu 3 mm. Délka rukojeti ze zytelu je 12,9 cm. Tento nůž váží 105 g.

Kobun 

Nůž do vysoké boty Kobun byl navržen pro vojenské účely. Kobun má typickou čepel Tanto se širokým hřbetem, táhnoucím se prakticky až k hrotu. Rukojeť je sice štíhlá, přesto ji lze dobře uchopit. Kobun se vyrábí z oceli Carbon V s epoxidovou ochrannou vrstvou nebo z pískované korozivzdorné oceli. U obou druhů oceli činí celková délka Kobunu 25,1 cm, délka čepele je 14 cm a její síla dosahuje 3,18 mm. Rukojeť z kratonu má délku 11,2 cm. Hmotnost nože činí 126 g.

Série Kukri Ghurka 

Mini Ghurka Light Kukri má zvlášť vhodnou délku k sekání dřeva na táborový oheň nebo k prosekávání cesty hustým mlázím. Celková délka nože Mini Ghurka Kukri činí 37,2 cm. Čepel je vyrobena z oceli Carbon V. Délka čepel dosahuje 24,1 cm a síla je 3,57 mm. Rukojeť z kratonu je dlouhá 13 cm. Hmotnost nože činí 395 g. Větší Ghurka Kukri je lepší než všechny nože do pralesa. Jeho celková délka je 43,2 cm, čepel měří 30,5 cm a má sílu 12,7 cm. Nůž váží 624 g. Velký nůž LTC Kukri je odvozen ze známého bojového nože britských jednotek Ghurků. Jeho celková délka činí 43,2 cm, síla čepele je 3,18 mm. Nůž váží 482 g.

Land & Sea/Rescue 

Čepel ve tvaru ovčí nohy je zvláště vhodná pro záchranné akce. Rukojeť z černého zytelu má délku 12,9 cm, je lehce klenutá a má hluboké kárování. Vzadu na rukojeti je mocný hák, za nějž lze nůž upevnit na výstroj. Tento nůž má celkovou délku 23 cm, čepel měří 10,2 cm a její síla činí 3 mm. Nůž váží pouhých 99 g.

Laredo Bowie

Tento tradiční nůž lze popsat třemi slovy: velký, široký a krásný. Dlouhá silná čepel je zhotovena z oceli Carbon V. Zdánlivě nepravé ostří má ostrou řeznou plochu o délce 11 cm. Rukojeť z exotického dřeva má typický tvar rakve. Laredo Bowie se dodává v tradiční hnědé pochvě z těžké, silné kůže. Celková délka nože činí 39,8 cm, čepel má délku 26,7 cm a sílu 7,94 cm. Rukojeť z cocobola měří 13,2 cm. Celý nůž váží 493 g.

Série Machete 

Jedná se o nůž určený k přežití a užívá se v mnoha zemích světa. Tento nůž je nenáročný na údržbu, velmi výkonný a vydrží mnoho let. Nůž Light Machete od Cold Steel měří 52,1 cm, čepel je dlouhá 37,8 cm a silná 1,98 mm. Nůž Heavy Machete se hodí k těžším pracím. Vzhledem k hmotnosti 680 g je pro jeho ovládání nutná jen malá námaha. Celková délka této mačety činí 51,4 cm, čepel má délku 37,1 cm a sílu 1,98 mm. Rukojeť je dlouhá 14,3 cm. Mačeta Panga se užívá zejména v Africe. Tento nůž má délku 55 cm a jeho čepel je dlouhá 40,6 cm. Rukojeť má délku 14,3 cm. Nůž váží 539 g. Mačeta Bolo je populární v Asii a na pobřeží Tichého oceánu. Nůž má délku 55,9 cm, délka čepele činí 41,6 cm a hmotnost je 490 g.

Master Hunter 

Tento standardní nůž má širokou a silnou čepel. Rukojeť z materiálu Kraton má károvanou strukturu pro dobré uchopení i při dlouhém užívání. Jedná se o moderní lovecký nůž. Master Hunter má celkovou délku 23,5 cm. Čepel z oceli Carbon V má délku 11,4 cm a sílu 4,76 mm. Rukojeť je dlouhá 12 cm a hmotnost nože činí 181 g. Nůž se dodává v pochvě z concealexu. Master Hunter se dodává rovněž vyrobený z oceli AUS 8A, a to se stejnými rozměry. Master Hunter Plus má navíc tzv. gut hook, nástroj k rychlému vyvrhování zvěřiny. Master Hunter Plus se dodává pouze z oceli Carbon V a to se stejnými rozměr jako standardní model. Tento poslední nůž je o něco těžší, váží 187 g.

Military Black Bear Classic, OSS a R1 Military Classic 

OSS je vzhledem k oboustranné záštitě typický bojový nůž. Čepel z korozivzdorné oceli 420 má délku 21 cm a je silná 4,76 mm. Rukojeť a záštita jsou vyrobeny z jednoho kusu kratonu. Oba měří 13 cm. Celková délka tohoto nože činí 34 cm a jeho hmotnost dosahuje 232 g. R1 Military Classic se objevil ve všech důležitých mezinárodních konfliktech. Nůž je přesnou replikou původního vojenského nože. Celková délka nože činí 29,5 cm. Čepel bowie z korozivzdorné oceli AUS 8A je dlouhá 17,8 cm a silná 4,76 mm. Délka černé rukojeti z micarty dosahuje 11,7 cm, hmotnost tohoto nože činí 262 cm.

Military Recon Tanto 

Tento vojenský nůž vychází z klasického japonského vzoru. Užívá se u velkého počtu speciálních vojenských jednotek. Jeho celková délka je 29,8 cm. Čepel je dlouhá 17,8 cm, má sílu 4,76 mm a je opatřena matně černou vrstvou epoxidu. Rukojeť o délce 12 cm je vyrobena z kratonu. Hmotnost nože činí 255 g.

Military SRK (Survival Rescue Knife) 

SRK je další skvělým nožem ve vojenském stylu. Nůž má typickou loveckou čepel a je odolný vůči každému nesprávnému zacházení. Čepel z oceli Carbon V je silná 4,76 mm a má epoxidovou ochrannou vrstvu. Celková délka nože činí 27,3 cm a délka čepele je 15,2 cm. Rukojeť z materiálu Kraton má délku 12 cm. Nůž váží 23 g a dodává se s pochvou z concealexu ve vojenském stylu.

Military ODA a UWK (Universal War Knife) 

ODA je levnější provedení nože R1 Military Classic. Rukojeť je vyrobena z kratonu místo z dražší micarty. Nůž se dodává ve vojenské pochvě z materiáu Secure-Ex, který je odolný vůči roztržení a proříznutí. Neplesniví, má snadnou údržbu a odolá horku i vodě. ODA má celkovou délku 29,8 cm. Čepel z nerezové oceli má délku 17,8 cm a je 4,76 mm. Rukojeť je dlouhá 12 cm a nůž váží 224 g. Nůž UWK se dodává s vojenskou pochvou z materiálu Secure-Ex. Délka nože činí 28,9 cm, délka čepele dosahuje 16,5 cm a síla čepele je 4,76 cm. Hmotnost nože UWK činí 201 g.

Mini Pal 

Mini Pal je velice neobvyklý nůž o hmotnosti pouhých 14 g. Velmi ostré ostří snadno a rychle prořízne většinu materiálů. Celková délka nože Mini Pal je 6,7 cm a čepel z korozivzdorné oceli 400 je dlouhá 2,54 cm, síla čepele je 2 mm.

Mini Tac 

Mini Tac je dost lehký na to, ab bylo možné brát si jej všude s sebou. Čepel typu Tanto je dlouhá 10,2 cm a je zhotovena z korozivzdorné oceli o síle pouhých 1,5 mm, což usnadňuje manipulaci s nožem. Plochá rukojeť z kratonu má délku 8,9 cm a je opatřena károváním, aby se dala lépe držet v ruce. Mini Tac se dodává s hladkým nebo ozubeným ostřím. Celková délka nože činí 19 cm a hmotnost je 62 g.

Mini Culloden 

Tento typ nožů se nosil na skrytém místě, např. v horním okraji punčoch. Jméno tohoto nože odkazuje na jednu z nejznámějších bitev ve Skotsku. Špičatá čepel má délku 8,9 cm, sílu 3 mm a je vyrobena z korozivzdorné oceli. Je možno ji dodat s hladkým nebo se zubatým ostřím. Do hloubky vyražené čtverce na rukojeti kratonu o délce 8,9 cm jsou navrženy tak, aby se rukojeť dala držet několika způsoby. Mini Culloden se dodává s pochvou z concealexu s kuličkovým řetízkem na zavěšení kolem krku. Celková délka nože činí 17,8 cm a váha je 65 g.

Night Force 

Tento taktický zavírací nůž má obzvláště širokou čepel a nepravé ostří, které končí ostrým hrotem. Nůž má ideální tvar k řezání nebo bodání do jakéhokoli materiálu. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli, měří 10,2 cm a je silná 3,5 mm. Dodává se s hladkou nebo zoubkovanou čepelí. Rukojeť z materiálu zytel je dlouhá 12,7 cm a skládá se ze dvou listovaných polovin, které těsně přiléhají. Pojistka nože Night Force se skládá z listového pera. Na rukojeti je umístěn klip. Celková délka nože činí 22,8 cm a jeho hmotnost dosahuje 145 g.

Outdoorsman 

Jedná se o starý model firmy Cold Steel, který byl inovován před několika lety. Těžká čepel o délce 15,2 cm je vyrobena z oceli AUS 8A a má sílu 4,76 mm. Celková délka nože činí 27,9 cm a hmotnost dosahuje 280,6 g. Kratonová rukojeť má délku 12,7 cm.

Oyabun 

Tento skvělý nůž má širokou oboustrannou čepel z oceli 420 Sub Zero o délce 22,9 cm a síle 4,76 mm. Rukojeť z kratonu je zevnitř posílena zytelem a má délku 12,9 cm. Celková délka nože činí 35,7 cm a hmotnost dosahuje 235 g. Do roku 2000 se nůž dodával ve velikostech 32 a 36 cm.

Para Edge 

Tyto nože jsou velmi lehké, samy o sobě váží 37 nebo 40 g. Včetně pochvy z concealexu se jejich hmotnost pohybuje okolo 56 g. Čepel nože Para Edge je vyrobena z korozivzdorné oceli AUS 6A, která je vybroušena do tenkého ostří. Nůž se dodává s čepelí tanto nebo s dýkovou čepelí. Celková délka činí 14,6 cm. Čepel má délku 7,6 cm a sílu 2,5 mm. Rukojeť je vyrobena z kratonu.

Peace Keepers 

Peace Keepers je dýka. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli 420. Malý Peace Keeper II má celkovou délku 24,8 cm a čepel dlouhou 14 cm. Čepel je zhotovena z oceli o síle 4,76 mm. Kratonová rukojeť je dlouhá 10,8 cm a nůž váží 159 g. Velký nůž Peace Keeper I má celkovou délku 31,1 cm, délka čepele činí 17,8 cm a síla oceli je stejná jako u menšího nože. Délka rukojeti z kratonu činí 13,3 cm. Hmotnost nože Peace Keeper I dosahuje 224 g.

Pendleton Hunters 

Tento nůž je odvozen ze starého, ale stále aktuálního návrhu známého nožíře Loyda Pendletona, ze kterého vznikly modely Pendleton Hunter a Pendleton Mini Hunter. Čepel obou nožů je vyrobena z korozivzdorné oceli AUS 8A, která je zrcadlově vyleštěná. Pendleton Hunter má celkovou délku 21 cm. Délka čepele činí 8,9 cm a síla oceli dosahuje 4,76 mm. Rukojeť z kratonu je dlouhá 12 cm a nůž váží 164,4 g včetně pochvy. Pendleton Mini Hunter měří celkem 15,9 cm. Čepel má délku 7,6 cm a je zhotovena z oceli o síle 3,8 mm. Rukojeť měří 8,3 cm a hmotnost nože činí 68 g.

Pro-Lite 

Cold Steel Pro-Lite je navřen pro profesionální lovce, vůdce a zálesáky. Tento zavírací nůž se vyrábí s třemi typy čepelí. Všechny tři typy se dodávají s hladkým nebo zubatým ostřím. Oba nože mají celkovou délku 23,2 cm, čepel je dlouhá 10 cm a síla oceli činí 3,5 mm. Rukojeť má délku 13 cm. Rozdíl je pouze v šíři čepele. Druhý nůž je o něco těžší - váží 156 g. Ocel na hřbetě čepele má sílu 3,5 mm. Nůž lze objednat s hladkým nebo zoubkovaným ostřím a se svými 159 g je nejtěžší variantou nože Pro-Lite.

Ready Edge a Super Edge 

Ready Edge je malý otevřený nůž, srovnatelný s nožem Para-Edge, s krátkou čepelí o délce pouhých 5,1 cm. Ready Edge tvoří výbavu mnoha sportovních potápěčů. Užívají jej též rybáři. Nůž má typickou kopinatou čepel z korozivzdorné oceli 400 o síle 2,5 mm. Celková délka nože činí 12,1 cm. Délka rukojeti kratonu je 7 cm. Nožík váží pouhých 37 g. Super Edge je dokonce ještě o něco menší, od hrotu k hlavici měří 11 cm. Čepel má délku 5,1 cm a sílu 2 mm. Rukojeť z kratonu měří 5,2 cm. Miniaturní nůž lze snadno přivěsit ke klíčům nebo k zipu i s pochvou z materiálu Secure-Ex. Váží pouhých 23 g.

Recon I 

Nové taktické nože Recon I představují nový standard v nožířském průmyslu. Jsou ohromně silné a řežou i ty nejtužší materiály. Čepel nože je vyrobena z korozivzdorné oceli A, zytelová rukojeť je posílena tvrzenými ocelovými plátky a vše je spojeno pěti čepy. K ucelení taktického charakteru nože je čepel opatřena velmi tvrdou a antireflexivní vrstvou teflonu Recon I má celkovou délku 23,7 cm, délka čepel činí 10 cm a síla oceli dosahuje 3,5 cm. Rukojeť má délku 13,5 cm. Nůž váží 159 g. Recon I se dodává s hladkým nebo se zoubkovaným ostřím. Recon I s kopinatým ostřím má rovněž celkovou délku 23,7 cm. Čepel je dlouhá 10 cm a je zhotovena z oceli o síle 3,5 mm. Také rukojeť z materiálu Zytel má délku 13,5 cm. Nůž váží 161,6 g, Nůž Recon I Tanto se dodává ve dvou typech: s hladkým ostřím nebo s ostřím do poloviny čepele zoubkovaným.

Safe Keeper 

Jedná se o typickou tlačnou dýku. Tajemství úspěchu tohoto nože spočívá v tom, že má velice kompaktní tvar a lze jej snadno ovládat. Safe Keeper je ovšem typický produkt 21 století a firma Cold Steel jej vyrábí z nejmodernějších materiálů. Je žádán především vojáky a to na celém světě. Menší Safe Keeper II má celkovou délku 12,7 cm. Čepel má jedno ostří, je zhotovena z korozivzdorné oceli 420, má délku 6,4 cm a sílu 4,76 mm. Příčná rukojeť má šíři 5,2 cm a je vyrobena z kratonu. Nůž váží 99 g. Větší Safe Keeper II je dlouhý celkem 16,9 cm. Čepel je oboustranná, její délka činí 9,5 cm a šířka dosahuje 4,76 mm. Rukojeť z Kratonu měří 6,4 cm, celý nůž váží 102 g.

Scimitar 

Má tvar zakřiveného nože odněkud z Orientu. Čepel z korozivzdorné oceli AUS 8A a je naplocho vybroušená. Hrot je neobyčejně ostrý. Klasická rukojeť je vyrobena z moderního materiálu zytel. Obklopuje ocelovou vnitřní kostru. Vzadu na rukojeti se nachází malý háček. Celková délka nože Scimitar činí 22,8 cm. Čepel má délku 10 cm a sílu 3,5 mm. Rukojeť je dlouhá 12,7 cm. Celý nůž váží 122 g.

Spike 

Spike je pozoruhodný nůž. Silná a úzká čepel je kónicky vybroušená do tvaru písmene V. Integrovaná rukojeť přispívá k minimalistickému pojetí nože. Celková délka tohoto otevřeného nože činí 20,4 cm, čepel je kopinatá nebo ve tvaru tanto. Je vyrobena z korozivzdorné oceli 420 a je 10,2 cm. Nůž váží 71 nebo 73 g, v závislosti na typu čepele.

Tai-Pan 

Nůž Tai-Pan symbolizuje obrovskou vůli a vytrvalost. Tento nůž se vyznačuje všemi dobrými vlastnostmi klasické dýky a přitom nemá její obvyklé nedostatky. Silný kopinatý hrot čepele Tai-pan je dost široký a silný, takže se neulomí ani neohne. Celková délka nože Tai-Pan činí 33 cm. Čepel z korozivzdorné oceli AUS 8A má délku 19 cm a sílu 4,76 mm. Rukojeť z kratonu je dlouhá 14 cm. Nůž váží 306 g. V roce 2003 byla na trh uvedena omezená série o 500 kusech s názvem Imperial Tai-Pan. Tento nůž má korozivzdornou damaškovou čepel z oceli San Mai. Rukojeť je tradiční, nůž váží 306 g a dodává se ve zvláštní krabici s certifikátem pravosti.

Série Tanto 

Tato série je ukázkovým příkladem vynikajícího mistrovství firmy Cold Steel. Ploché vybroušení šikmého okraje břitu a jednoduché strohé zdobení hřbetu čepele dodávají těmto nožům unikátní vzhled. Nejkratší nůž Tanto má čepel z korozivzdorné oceli o délce 15,2 cm. Celková délka nože činí 29,2 cm, rukojeť z kratonu má délku 14 cm a nůž váží 270 g. Nože Master Tanto a Magnum Tanto mají čepel z vrstevnaté oceli San Mai III o síle 4,76 mm. Nůž Master Tanto má celkovou délku 29,2 cm, čepel je dlouhá 15,2 cm. Rukojeť z kratonu má délku 14 cm, nůž váží stejně jako standardní Tanto - 270 g. Magnum Tanto II má délku 33,2 cm, délka čepele je 19 cm. Délka rukojeti všech nožů Magnum je také 14 cm. Hmotnost nože činí 323 g. Magnum Tanto IX má celkovou délku 37,1 cm. Čepel měří 22,9 cm a nůž váží 337 g. Největší Tanto z této série se začíná podobat krátkému meči. Nůž měří 44,8 cm, délka čepele dosahuje 30,5 cm a jeho hmotnost činí 403 g.

Ti-Lite 

Ti-Lite je pozůstatkem vyskakovacího nože, který byl velice populární v polovině minulého století. Čepel z korozivzdorné oceli je ostrá jako břitva a m tvrdý, jehlovitý hrot. Ti-Lite má boční pojistku s titanovou pružinou. Užití titanu k výrobě rukojeti značně zvýšilo cenu nože. Cold Steel tedy vyvinul verzi za třetinovou cenu s rukojetí ze zytelu zpevněnou sklenými vlákny a s čepelí z oceli 420 A. Celková délka Ti-Lite činí 22,2 cm. Čepel měří 10 cm. Titanová verze váží 130 g, verze ze zytelu váží 99,2 g.

Trail Guide 

Jedná se o typický nůž pro lidi pracující venku. Jeho obzvláště široká čepel je vyrobena z oceli Carbon V o síle 2,54 mm u velkého nože a 2,38 u nože malého.Trail Guide se dodává se dvěma typy čepelí. Rukojeť o délce 12,7 nebo 9,2 cm se skládá ze dvou částí. Na rukojeti je kárování, nůž se pak dobře drží v ruce. Velký Trail Guide má celkovou délku 22,2 cm., jeho čepel měří 9,5 cm. Nůž váží 108 g. Menší nůž měří 15,9 cm, jeho čepel je dlouhá 6,7 cm a jeho hmotnost činí 58 g. Malý Trail Guide má také celkovou délku 15,9 cm nebo 22,2 cm. Délka čepele je 6,7 cm nebo 9,5 cm a hmotnost dosahuje 58 g nebo 108 g.

Trail Master Carbon V a San Mai 

Trail Master je v podstatě moderní nůž Bowie, a tedy univerzální lovecký nůž, který seká a řeže. Čepel standardního nože je vyrobena z oceli Carbon V s teflonovou ochrannou vrstvou. Nůž má celkovou délku 36,8 cm, délka čepele činí 24,1 cm a její síla je 7,94 mm. Rukojeť z kratonu je dlouhá 12,7 cm a nůž váží 473 g. Trail Master s čepelí z třívrstvé oceli San Maria III má stejné rozměry jako standardní nůž. Trail Master San Mai váží 496 g, je tedy o něco těžší. Obě provedení čepele jsou velmi ostrá a jsou klasicky, lehce oble zbroušená.

Triple Action 

Triple Action je pozoruhodný nůž. Rukojeť z leteckého hliníku se skládá ze dvou částí. Tento nůž se vyrábí s dvoubřitou dýkovou čepelí nebo s čepelí Tanto. Obě verze mají celkovou délku 23,2 cm, délka čepele činí 10,2 cm, její síla pak 3 mm. Čepel se vyrábí z korozivzdorné oceli AUS 6A. Rukojeť má délku 13 cm. Nůž Tanto váží 105 g a provedení s dýkovou čepelí váží 102 g.

Urban Pal 

Jedná se o malou tlačnou dýku určenou k přežití v asfaltové džungli velkoměsta. Celý nůž váží pouhých 20 g, lze jej bez problémů nosit v peněžence nebo taštičce na krku. Celková délka nože Urban Pal činí 7,9 cm. Čepel z korozivzdorné oceli má délku 3,8 cm a sílu 2 mm. Rukojeť z kratonu je široká 4,1 cm.

Série Vaquero 

Nůž Vaquero má čepel Nogales z korozivzdorné oceli AUS 8A. Čepel má dlouhé, ploché vybroušení do tvaru písmene V. Zoubkovaná ostří jsou klenutá. Malý nůž Vaquero má celkovou délku 16,8 cm. Délka čepel činí 7,1 cm, její síla 3 mm. Rukojeť ze zytelu je dlouhá 8,6 cm a nůž váží 71 g. Velký Vaquero má celkovou délku 22,9 cm a délka čepele dosahuje 10,2 cm. Rukojeť nože Vaquero Large je dlouhá 12,7 cm a hmotnost nože činí 94 g. Největší Vaquero Grande měří 33,7 cm, jeho čepel je dlouhá 15,2 cm a jeho hmotnost dosahuje 181 g. Délka rukojeti je 18,4 cm.

Série Voyager 

Jedná se o praktický jednoruční nůž s rukojetí z lehkého zytelu, který je vysoce trvanlivý. Čepel je poměrně široká a má dlouhé, naplocho vybroušené ostří. Různé velikosti nože se dodávají s hladkým, napůl zoubkovaným nebo se zcela zoubkovaným břitem. Nová série Voyager má nový typ rukojeti, poněkud oblý a o 20% širší než u starého modelu. Voyager Medium má celkovou délku 17,5 cm. Čepel je dlouhá 7,6 cm a její síla činí 2,38 mm. Vyztužená rukojeť ze zytelu má délku 9,8 cm. Nůž váží 51 g. Větší Voyager Large má celkovou délku 24,3 cm, délka jeho čepele dosahuje 10,2 cm. Délka rukojeti ze zytelu činí 12,9 cm. Nůž váží 102 g. Verze s čepelí Tanto váží 105 g. Voyager Large lze objednat s hladkým ostřím nebo s čepelí zoubkovanou do poloviny či po celé délce. Třetím typem nože Voyager je Extra Large. Tento nůž se vyrábí rovněž se dvěma typy čepele a má celkovou délku 28,3 cm. Čepel je dlouhá 12,7 cm a má sílu 3,65 mm. Délka čepel dosahuje 15,5 cm. Nůž váží, v závislosti na tvaru čepele 145 nebo 150 g. Největší Voyager je X2 o celkové délce 33,7 cm. Čepel měří 15,2 cm a má sílu 3,5 cm. Rukojeť měří 18,4 cm. Přesto tento typ váží pouhých 184 g.

Columbia River Knife & Tool (CRKT)

 Americký podnik Columbia River Knife & Tool sídlí ve Wilsonville v Oregonu. Tato firma byla založena v roce 1994 Paulem Gillespiem a Rodem Bremerem a zpočátku se zabývala především výrobu nářadí. Poměrně rychle se však výrobní program změnil a začaly se zde vyrábět nože. Základní politikou této firmy je dodat zákazníkovi nůž vysoké kvality za rozumnou cenu. Vynikající strategií marketingu je zapojení renomovaných návrhářů nožů. Jimi navržené znakové nože pak vyrábí za pomoci moderních výrobních technologií, např. s použitím CNC strojů, které značně snižují náklady. Jedním z prvních typů nožů byl zavírací nůž Wrangler, který navrhli sami Gillespie a Bremer. Tento robustní pracovní nůž z korozivzdorné oceli se stále ještě vyrábí. Známá je také série K.I.S.S. K.I.S.S. Současný sortiment se skládá ze skupin sportovních a pracovních nožů a profesionálních nožů pro armádu, policii, hasiče a jiné záchranné služby. CRKT užívá standardně korozivzdornou ocel AUS 6M, která zdařile kombinuje pevnost a tvrdost a kalí se na 55-57 HRC. Podnik vyrábí též různé speciální nože z korozivzdorné oceli AUS 8 s tvrdostí 57-58 HRC. Mnohé zavírací nože jsou opatřeny pojistným systémem LAWKS. Mezi známé nože patří:

Carson 

Kit Carson z Vine Grove v Kentucky je voják v důchodu. Již více než 30 let se zabývá výrobou nožů a od roku 1993 se jí živí. Carson se při výrobě svých nožů snaží o pěkný tvar a funkčnost. Svou pověst založil na solidních pracovních nožích, a to otevřených i zavíracích. Zálesácký způsob života v mládí a služba v armádě se významně podepsala na tom, jak přistupuje k výrobě nožů. Především je to vidět na sérii M16, jež jsou vyrobeny k práci, nikoli na ozdobu.

Carson F4 

V lednu roku 2003 uvedla firma na trh nůž F4. Nůž má celkovou délku 14,0 cm. Celistvý nůž je vyroben z korozivzdorné oceli o síle 2,5 mm. Čepel je dlouhá 6,4 cm a dodává se s hladkým nebo částečně vroubkovaným ostřím Zoubkování je speciální a nazývá se Triple-Point (trojhroté). Rukojeť je vyrobena z materiálu zytel s hlubokým károváním.

Carson M16/M16-Z 

Původní nůž M16 má hliníkovou rukojeť vyrobenou ze speciálního leteckého materiálu. Čepel nožů M16 se vyrábí z korozivzdorné oceli. Typickou zvláštností nože M16 je tzv. Carsonův flipper usnadňující otevírání a zavírání nože a zároveň sloužící jako záštita. Nůž M16 má boční pojistku zajištěnou systémem LAWKS. Standardní série M16 se dodává ve třech různých provedeních. Velký nůž má čepel tanto o délce 10 cm a síle 3,5 mm. Rukojeť je dlouhá 13,5 cm. Nůž váží 139 g. Tento typ se vyrábí s hladkým ostřím, ale také s částečným zoubkováním. Nůž střední velikosti má kopinatou čepel o délce 9 cm a síle 2,5 mm. Rukojeť je dlouhá 11,8 cm a celý nůž váží 82 g. Nůž M16 s kopinatým ostím má hladkou čepel o délce 8,6 cm nebo má částečné trojzubé vroubkování. Nejmenší nůž o celkové délce 18,7 cm má čepel tanto. Ocelová čepel má délku 7,9 cm a sílu 2,5 mm. Také nejmenší typ nože lze objednat s hladkou nebo částečně zoubkovanou čepelí. Série M16-Z se skládá prakticky ze stejných nožů, které však nemají hliníkovou rukojeť, ale rukojeť zhotovenou ze zytelu. Jednotlivé typy nožů jsou také o něco těžší, váží 105 a 176 g.

Carson M16 Compact EDC 

V lednu roku 2003 uvedlo CRKT na trh kompaktní verzi nože M16 a to EDC neboli Every Day Carry. Jedná se o menší a kompaktnější provedení nože M16, Rukojeť je stejně jako u těžšího nože vyrobena z leteckého hliníku. Délka rukojeti činí 10,2 cm. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a má matně černou ochrannou vrstvu z nitrátu titanu. Nůž s čepelí tanto má délku 18 cm. Čepel o délce 7,8 cm má 7,62 cm dlouhý břit, který se dodává hladký nebo částečně vroubkovaný s trojitými zuby. Síla čepele dosahuje 2,0 mm. Nůž váží 57 g. Nůž M16 EDC s kopinatým hrotem má stejné rozměry, je však o něco lehčí, váží 54 g. Rovněž nůž s kopinatým hrotem se dodává s hladkým nebo částečně vroubkovaným břitem.

Carson M16 FD 

Tento typ nože je ideální pro hasiče. Materiál G10 ze skleného vlákna vyztuženého epoxidovou pryskyřicí je odolný vůči extrémním podmínkám. Nůž M16 FD se vyrábí ve třech velikostech. Malý typ tanto má čepel dlouhou 7,9 cm a ostří je částečně vroubkované. Rukojeť je dlouhá 10,8 cm a nůž váží 82 g. Velký nůž tanto má celkovou délku 23,5 cm. Čepel měří 10 cm a má sílu 3,5 mm. Délka rukojeti dosahuje 15,3 cm, nůž váží 139 g. Nůž je opatřen klipem.

Carson M16 LE 

Nože M16 LE se podobají těm ze série FD. Rozdíl spočívá zejména v materiálu rukojeti. U nože FD byl použit plast G10. Nůž M16 LE má rukojeť z anodizovaného hliníku. Nože z této série mají stejné vlastnosti jako ostatní nože M16. Technologické parametry se nijak neliší od nožů M16 FD.

Carson M16 M 

M16 M je vojenské provedení série M16. Nože mají stejné technické parametry jako nože M16 FD a M16 LE. Rukojeť z hliníku je opatřena olivově zelenou ochrannou vrstvou. Čepel a boční pojistka jsou pokryty ochrannou vrstvou nitrátu titanu.

Carson M16 SF 

Tento nůž je vyvinut speciálně pro koaliční jednotky OSN. Speciální taktické zavírací nože z této série se používají u řady úderných jednotek na celém světě. Tento nůž má robustní kostru z korozivzdorné oceli a rukojeť je pokryta zytelem. Čepel je zhotovena z korozivzdorné oceli a má sílu 3,5 mm. Je pokryta ochrannou vrstvou z nitrátu titanu. Rukojeť má délku 13,5 cm a čepel je dlouhá 10 cm. Břit má délku 9,9 cm a je částečně zoubkovaný. Nůž váží 176 g.

Carson M16 Ti (Titan) 

V roce 2003 uvedla firma CRKT na trh známý nůž M16 v provedení s titanem. Rukojeť těchto nožů je vyrobena CNC frézou z titanu, čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Oba nože mají ostří s částečným trojzubým vroubkováním. Nůž má boční pojistku z korozivzdorné oceli, která je vybavena bezpečnostním systémem LAWKS. Velký nůž má čepel tanto o velikosti 10 cm s 9,9 cm dlouhým břitem. Síla čepele činí 3,5 mm. Titanová rukojeť má délku 13,5 cm. Nůž váží 168 g. O něco menší nůž má kopinatou čepel o délce 9 cm. Síla oceli na čepeli činí 2,5 mm. Délka rukojeti dosahuje 11,8 cm. Nůž má hmotnost 97 g.

Carson M18 

Jedná se o srovnatelnou sérii jako M16, ale lehčí. Čepel má známý integrovaný Carsonův flipper. Rukojeť je vyrobena z hliníku. Tvar čepel připomíná trochu dýku, trochu kopinatý typ, ale čepel není oboustranně zbroušena. Je vyrobena z matované korozivzdorné oceli. Systém boční pojistky z korozivzdorné oceli má navíc zajištění LAWKS. Velký nůž má celkovou délku 22,1 cm. Čepel je dlouhá 9,2 cm a je zhotovena z oceli o síle 3,5 mm. Délka rukojeti dosahuje 12,9 cm, nůž váží 145 g. Tento nůž se dodává s hladkým ostřím o délce 8,9 cm nebo s částečným trojzubým zoubkováním. O něco menší nůž má stejné provedení. Celková délka činí 19,4 cm. Rukojeť je důkladná a měří 11,1 cm. Čepel je 8,3 cm dlouhá a 3 mm silná. Také tento nůž se dodává s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Corkum Steve Corkum vyrábí nože na objednávku a žije v Littletownu v Pensylvánii. Jeho návrhy vycházejí z tradičních japonských nožů. V roce 1996 se stal profesionálním nožířem. Jeho práce se pravidelně objevuje v nožířských časopisech. Je známý svými neobvyklými testovacími metodami. Vždy se u nože snaží najít tu správnou kombinaci trvanlivosti, pevnosti, funkčnosti a dokonalé rovnováhy. Pracuje s nejvhodnějšími materiály a užívá nejvhodnější postupy.

Corkum First Strike 

Výroba nože First Strike Tantomes probíhá u CRKT zvláštním způsobem, kdy je rukojeť ručně ovinována po starém tradičním způsobu. Výsledkem je ostří, které je mnohem výkonnější než kónické nebo ploché vybroušení. Síla čepele tohoto masivního celistvého nože činí 5 mm. Korozivzdorná ocel tvoří čepel i rukojeť. Rukojeť je dle tradice pokryta černou rejnočí kůží a je omotána japonskou šňůrou. CRKT dodává tento nůž ve vojenské pochvě ze zytelu. Celková délka nože činí 23,5 cm, čepel měří 11,4 cm. Nůž váží 181 g a pochva 68 g.

Crawford 

Pat Crawford a jeho syn Wes jsou proslulé nožířské osobnosti udávající tón v současném nožířství. Jejich podnik, Crawford Knives, se nachází ve West Memphisu v Arkansasu. Jako jeden z prvních nožířů pracujících na objednávku začal používat titan. Jeho zbraně jsou ve světě nožů pojem. Crawford Knives se specializuje na high-tech taktické zavírací nože. Kromě pevných nožů vyrábí Pat zavírací nože mnoha tvarů a na rukojeti používá mnoho materiálů, např. speciální druhy dřeva, mamutovinu apod. Jejich nože jsou natolik žádané, že nemohou uspokojit poptávku. Proto se rozhodli nechat některé návrhy vyrobit v CRKT, aby si je mohlo koupit více lidí.

Crawford Falcon 

Nůž Falcon má tradičnější tvar. Rukojeť se vyznačuje plynulou, zaoblenou linií a pevným úchopem, vystupující hlavicí a ergonomickým výběžkem sloužícím k opření palce. Kostra rukojeti je z korozivzdorné oceli. K odlehčení nože slouží otvory v rukojeti. Ostří je dle výběru hladké nebo do poloviny zoubkované v trojčlenných skupinách. Nůž Falcon má boční pojistku s bezpečnostním zajištěním LAWKS. Vyrábí se ve dvou rozdílných velikostech. Rukojeť velkého nože je dlouhá 12,7 cm a čepel měří 9,8 cm. Síla oceli činí 3,5 mm. Nůž má hmotnost 156 g. O něco menší nůž má celkovou délku 17,8 cm, rukojeť je dlouhá 10,2 cm a čepel 7,6 cm. Ocel na čepeli má sílu 3 mm a nůž váží 94 g. Na pravé rukojeti je klip z korozivzdorné oceli.

Crawford Fixed Falcon 

Nůž Fixed Falcon vychází z nože na zakázku od Pata a Wese Crawfordových. Jedná se o kompaktní pracovní nůž. Čepel a rukojeť jsou vyrobeny z jednoho kusu korozivzdorné oceli o síle 2,5 mm. Nůž má saténový povrch. Rukojeť vybíhá dozadu, má tvar břicha a dobře se vejde do dlaně. Celková délka nože činí 15,2 cm, čepel je dlouhá 5,4 cm. Nůž váží 54 g, pochva 34 g.

Crawford Kasper 

Jedná se o zavírací nůž vhodný pro sebeobranu. Tento nůž má vnitřní kostru z korozivzdorné oceli. Nůž má zvlášť odolnou boční pojistku navíc zajištěnou systémem LAWKS. Čepel z korozivzdorné oceli je oboustranně vybroušena naplocho. Velký nůž měří celkem 23,4 cm. Těžká čepel o síle 4 mm je dlouhá 9,8 cm. Délka rukojeti činí 13,6 cm a nůž má hmotnost 210 g. O něco menší model má 7,6 cm dlouhou čepel a 10,8 cm dlouhou rukojeť. Síla oceli na čepeli je 3 mm a nůž má hmotnost 113 g. V obou provedeních se prodává s hladkým nebo do poloviny zoubkovaným ostřím.

Crawford Kasper Professional 

Jedná se o nůž pro profesionálního uživatele. Jelikož nůž Crawford Kasper byl těžký, CRKT pro potřeby policie, záchranné služby a armády navrhl nůž Crawford Kasper Professional. Tvary nože jsou prakticky stejné jako u standardního modelu. Nůž se dodává ve dvou velikostech. Čepel z korozivzdorné oceli se dodává s hladkým nebo částečně vroubkovaným ostřím. Boční pojistka je vyrobena z korozivzdorné oceli a je zajištěna systémem LAWKS. Velký nůž má celkovou délku 23,4 cm. Čepel je zhotovena z oceli o síle 4 mm a je dlouhá 9,8 cm. Rukojeť měří 13,6 cm. Nůž váží 170 g, což je mnohem míň než standardní model. Menší nůž měří celkem 18,4 cm a má čepel o síle 3 mm a délce 7,6 cm. Tento nůž váží 102 g.

Crawford Kasper Tactical 

Jedná se vlastně o standardní zavírací nůž, jehož čepel je opatřena ochrannou antireflexivní vrstvou z teflonu. Dodává se ve dvou velikostech, se zoubkováním na ostří nebo bez něj.

Crawford Point Guard 

Jedná se o taktický zavírací nůž. Nůž má robustní kostru s kostrou z dvojité korozivzdorné oceli. Dále má speciální šrouby Torx, teflonové ložisko a střenky ze zytelu. Boční pojistka je navíc zajištěna systémem LAWKS. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli o síle 3,5 mm u velkého nože a 2,5 mm u nože menšího. Velký Point Guard má celkovou délku 21 cm. Rukojeť měří 21,1 cm a délka čepele činí 8,9 cm. Tento nůž váží 116 g. Menší nůž má celkovou délku 16,4 cm. Čepel měří 6,9 cm, délka rukojeti dosahuje 9,5 cm a nůž má hmotnost 65 g. Oba nože se dodávají s hladkým i napůl zoubkovaným ostřím. Nůž má klip opatřen ochrannou teflonovou vrstvou.

Série 14K Summit 

Základem konstrukce nože je silná vnitřní kostra s boční pojistkou, která je otevřená, aby bylo možné nůž snadno čistit. Kostra a boční pojistka jsou zhotoveny z korozivzdorné oceli. Rukojeť je vyrobena ze zinku s ochrannou vrstvou z chromu a niklu. Nože 14K Summit Mount Whitney a Denali mají čepel o délce 8,9 cm a síle 3 mm. Rukojeť měří 12,1 cm a nůž váží 181 g. Denali se odlišuje pouze částečným zoubkováním ostří. Nože Long's Peak a Mount Rainier mají čepel dlouhou 7,5 cm. Délka jejich rukojeti dosahuje 10,2 cm a ocel na čepeli má sílu 2,5 mm. Nůž váží 117 g. Rovněž Mount Rainier se odlišuje pouze zoubkováním ostří. Mezi malé nože patří Pike's Peak s hladkým ostřím a Mount Shasta s částečným zoubkováním ostří. Délka jejich čepelí činí 6,4 cm a rukojeť měří 8,4 cm. Délka čepel dosahuje 2,5 mm. Nůž má hmotnost 76 g.

Mo'Skeeter 

Jedná se o konvenční zavírací nůž. Tento nůž je dostatečně velký na to, aby zvládl těžkou práci, ale přesto štíhlý a lehký. Je o něco větší než populární Wranglerův nůž. Jeho celková délka činí 16,5 cm a rukojeť, vyrobená z jednoho kusu materiálu zytel, je dlouhá 9,5 cm. Tím se hmotnost snížila na 60 g. Čepel z korozivzdorné oceli má sílu 2,5 mm a délku 7 cm. Podle výběru lze dodat čepel s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Pro nůž Mo'Skeeter je typický vestavěný bezpečnostní systém. Tento pracovní nůž je vyroben tak, aby vydržel mnoho let náročné práce.

Wrangler 

Nůž Wrangler neslouží k letům do vesmíru ani není nejlepší, co se designu týče. Jeho cena z něj ovšem činí nejvýkonnější a nejlevnější pracovní nůž na trhu. Rukojeť z nylonu vyztuženého skelným vláknem je vylisována v ergonomickém tvaru. Jedná se o štíhlý zavírací nůž s jištěnou čepelí. Nůž má celkovou délku 15,9 cm. Čepel z korozivzdorné oceli má sílu 2,5 mm a délku 7 cm. Délka rukojeti činí 8,9 cm. Nůž váží pouhých 40 g.

Cowles 

Don Cowles se narodil v Kalifornii a nyní již několik let bydlí v Royal Oak ve státě Michigan. Don je vystudovaný inženýr, ale pracoval také jako učitel, policista, ošetřovatel, barman,… První nůž vyrobil v roce 1963 a po něm následovalo mnoho dalších. V posledních letech se Cowles omezoval na výrobu nožů dle vlastních návrhů. Soustředil se zejména na výrobu dlouhých úzkých nožů jako elegantní alternativy nožů zavíracích. Občas píše články do časopisů zabývajících se noži. Cowles se drží toho, že je třeba dělat vše ručně, a nerad používá různé pomůcky a formy. Vzhledem k důsledné ruční práci má k materiálu a k výrobnímu procesu až intimní vztah a hluboce vnímá konečné splynutí materiálů v hotový výrobek. Mezi jeho známé nože patří:

Pearl 

Nůž Pearl je vyroben z oceli ATS-34. Střenku zhotovil Cowles z perleti a upevnil ji ke stopce pomocí nýtu z 14karátového zlata. V čepeli je zasazený rubín. Záštita z korozivzdorné oceli je vykládaná perleťovými kruhy. Nůž má celkovou délku 14 cm.

Pearl Gent 

Nůž s názvem Pearl Gent byl vyroben ve spolupráci s Mikem Norrisem, který jej opatřil čepelí z korozivzdorné damaškové oceli. Rukojeť je zhotovena z perleti a je uchycena nýty ze 14tikarátového zlata. Záštita je vyrobena z korozivzdorné oceli. Celková délka nože činí 14 cm.

Silver Bullet 

Nůž Silver Bullet je štíhlý a elegantní. Perleťová rukojeť je přichycena ke stopce pomocí stříbrných per. Záštita je vyrobena z korozivzdorné oceli. Celková délka nože dosahuje 17,8 cm. Čepel se vsazeným rubínem je vyrobena z korozivzdorné oceli CPM-S30V.

Cudeman 

Stará španělská nožířská firma Cuderman má sídlo v Albacete v kraji La Mancha. Cudeman se snaží vyrábět nože vysoké kvality a obzvlášť bedlivě hlídá poměr cen a kvality. Sortiment firmy zahrnuje širokou nabídku loveckých a sportovních nožů, tradičních španělských nožů a limitovanou sérii nožů luxusních. Život každého nože začíná na kreslicím prkně nebo častěji v počítači. Jakmile dojde ke schválení, vyrobí se prototyp. Následují nutné úpravy a až po nich se nůž začne vyrábět. Čepel nože se nejdříve pomocí laserové techniky vyřízne z oceli a poté se ručně leští a dokončuje. Dalším krokem je broušení. Rukojeti nožů jsou většinou vyrobeny z ušlechtilého španělského dřeva, např. z olivovníku. Cudeman usiluje o to, aby všechna ocel byla tvrzena za speciálních podmínek na 68 HRC. Firma vyrobila např. tyto nože:

Motýlový nůž Abanico 

Nůž Abanico je jednoduchou verzí následujícího luxusního modelu Wood. Čepel nože je vyrobena z korozivzdorné oceli. Rukojeť je zhotovena ze slitiny lehkých kovů Zamak a z nárazuvzdorného plastu ABS. Nůž se vyrábí ve dvou rozdílných velikostech. Abanico 506 má celkovou délku 21 cm, délka jeho čepele činí 8,5 cm a jeho hmotnost dosahuje 130 g. O něco větší Abanico 505 měří 22 cm. Délka jeho čepele je 10,5 cm. Hmotnost zůstává stejná.

Abanico Wood 

Nože se série Abanico Wood mají stejné rozměry jako standardní modely 505 a 506. Hmotnost se pohybuje v závislosti na délce od 130 do 135 g. I tyto čepele jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Záštita a hlavice jsou z lehkého kovu a jsou opatřené vrstvičkou galvanického niklu nebo mosazi. Rukojeť je vyrobena z olivového dřeva nebo ze staminy.

Zavírací nůž Anilla 

Zavírací nůž Annila je vybaven jednoduchým mechanismem s hřbetní pružinou pod tlakem. Silná pružina zajišťuje, aby čepel zůstala v otevřené nebo zavřené poloze. Čepel je zhotovena z korozivzdorné oceli. Rukojeť může být z rohoviny indického buvola, jeleního paroží, olivového dřeva ze staminy.

Zavírací nůž Bolsillo Backlock 

Jedná se o pěkně tvarovaný štíhlý nůž. Čepel je z korozivzdorné oceli a je jištěná. Model Bolsillo se vyrábí ve třech velikostech. Nejmenší nůž má celkovou délku 14 cm. Čepel měří 6 cm a nožík váží 70 g. Střední nůž je dlouhý 18 cm, čepel měří 8 cm. Nůž má hmotnost 115 g. Největší model je dlouhý 20 cm, čepel měří 9 cm a nůž má hmotnost 135 g. Rukojeti jsou vyrobeny z olivového dřeva, ze staminy nebo ze dřeva dubu kamenného.

Zavírací nůž Bolsillo Toplock 

Nůž Bolsillo Toplock je štíhlý nůž, který svým tvarem připomíná francouzské nože Laguiole. Vyrábí se ve třech velikostech. Největší nůž je dlouhý 21,5 cm. Čepel z korozivzdorné oceli měří 10 cm a hmotnost nože činí 70 g. Prostřední nůž má celkovou délku 19,5 cm, délku čepele 9 cm a hmotnost 60 g. Nejmenší nůž měří 18,5 cm. Čepel má délku 8 cm a hmotnost nože dosahuje pouhých 50 g. Rukojeť je vyrobena z kravského rohu či z olivového nebo perlového dřeva.

Bowie 

Velké nože Bowie od Cudemana jsou masivní, protože měří 38 cm a váží 400-520 g. Menší Bowie má celkovou délku 33,5 cm a hmotnost 460 g. Čepel a záštita nožů Bowie jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Délka čepele činí 25 cm u velkého nože a 20 cm u malého.

Lovecký nůž Caza Droppoint 

Série loveckých nožů Caza Droppoint je vlastně jediný model s různými provedeními rukojeti. Tento nůž má celkovou délku 22 cm. Čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 11 cm a nůž váží v závislosti na materiálu rukojeti mezi 170 a 200 g. Rukojeť se vyrábí z jeleního paroží, staminy nebo túje. Záštita je z leštěného nebo matovaného nového stříbra.

Lovecký nůž Caza Clippoint 

Caza Clippoint je také jeden model nože o jedné velikosti, ale s rozdílnými rukojeťmi. Celková délka tohoto loveckého nože činí 22,5 cm. Čepel z korozivzdorné oceli má délku 10,5 cm. Hmotnost činí 175 nebo 195 g a je závislá na materiálu rukojeti – jelením paroží, stamině nebo túji.

Caza Skinner 

Lovecký nůž Caza Skinner se vyrábí ve dvou velikostech. Typ 142 má celkovou délku 19,5 cm, čepel měří 8,5 cm a hmotnost se pohybuje mezi 195 a 205 g. Typ 143 má celkovou délku sejnou, ale čepel je dlouhá 9 cm a je z korozivzdorné oceli. Hmotnost nože se pohybuje od 170 do 180 g. Rukojeť je zhotovena z jeleního paroží, staminy, dřeva olivovníku nebo túje.

Zavírací nůž Caza Toplock 

Jedná se o tradiční zavírací nůž. Má zajímavé jištění čepele. Nůž se vyrábí ve dvou délkách, 18,5 cm nebo 21,5 cm. Čepel z korozivzdorné oceli má délku 8,5 nebo 9,5 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 95 a 130 g. Záštita je zhotovena z vysoce leštěného nebo matovaného hliníku a rukojeť může být z kravského rohu, olivového dřeva, ze staminy nebo z perlového dřeva.

Zavírací nůž Caza 

Standardní nůž Caza má čepel z korozivzdorné oceli. Nůž se vyrábí ve dvou velikostech, a to v délce 18 nebo 20 cm. Čepel je dlouhá 8 nebo 9 cm. Hmotnost se pohybuje od 115 do 140 g. Cudeman dodává tento nůž s rukojetí z kravského rohu, olivového dřeva nebo ze staminy.

Zavírací nůž Caza Luxe 

Tento skvělý nůž se vyrábí ve třech velikostech. Nejmenší nůž má celkovou délku 18 cm, čepel dlouhou 8 cm a jeho hmotnost činí 80 g. Střední nůž měří 19,5 cm. Čepel je dlouhá 9 cm a hmotnost nože činí 155 g. Největší model má délku 22 cm. Čepel měří 11 cm a hmotnost činí 180 g.

Lovecká dýka Dagas 

Lovecké dýky Dagas jsou určeny k užití při lovu větší zvěře, např. divokých prasat nebo muflonů. Větší dýky mají celkovou délku 43 cm, jejich čepele měří 30 cm a hmotnost činí 430 g. Menší dýky měří 37 cm. Čepel je dlouhá 23 cm. Malá dýka váží 360 g. Rukojeť je z jeleního paroží, dřeva olivovníku, ze staminy nebo z túje.

Desolladores Gut Hook 

Jedná se o typický stahovací nůž s charakteristickým zářezem na čepeli, který má funkci páčku. Celková délka tohoto nože činí 18 cm a délka čepele je 7,5 cm. Podle materiálu rukojeti se hmotnost pohybuje mezi 160 a 210 g. Rukojeť je vyrobena z jeleního paroží, ze staminy, z olivového dřeva, túje nebo kombinace staminy a dřeva amourette.

Lovecký nůž Desolladores 

Lovecký nůž Desolladores má poněkud jiný tvar. Záštita je vyrobena z oceli a čepel je z obvyklé korozivzdorné oceli. Nůž má délku 21,5 cm a čepel je dlouhá 10 cm. Nůž váží 210 nebo 220 g. Rukojeť je zhotovena z jeleního paroží, ze staminy nebo z túje. Model se vyrábí ve dvou velikostech. Menší nůž měří 18 cm a má 9 cm dlouho čepel. O něco větší provedení je dlouhé 21,5 cm a délka jeho čepele dosahuje 10,5 cm. Hmotnost nožů se pohybuje mezi 105 a 195 g v závislosti na materiálu rukojeti nebo velikosti.

Stahovací nůž Desolladores 

Série těchto stahovacích nožů se skládá z jednoho modelu otevřeného nože s různým provedením rukojeti. Celková délka nože činí 23,5 cm a čepel měří 11 cm. Rukojeť je dodávána z materiálů stamina, olivové dřevo nebo túje. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli.

Zavírací nůž Estiletes 

Nože Estiletes jsou typické jemné španělské zavírací nože. Nůž se dodává v pěti velikostech. Nejmenší nožík má celkovou délku 12 cm, délka čepele činí 5,5 cm a hmotnost pouhých 20 g. Další nůž měří celkem 15 cm, jeho čepel je dlouhá 7 cm a hmotnost činí 30 g. Třetí nůž měří 18 cm, čepel má délku 8,5 cm a váží 35 g. Druhý největší nůž má otevřený délku 21,5 cm. Čepel je dlouhá 10 cm a jeho hmotnost činí 50 g. Největší nůž měří 24,5 cm, délka jeho čepele dosahuje 11 cm a hmotnost činí 70 g.

Lovecká dýka Montería 

Tento typ lovecké dýky byl navržen k lovu divočáků nebo muflonů. Tři velké dýky mají celkovou délku 41,5 cm a délku čepele 28 cm. Hmotnost se pohybuje od 590 do 640 g. Menší lovecká dýka je dlouhá 39,5 cm a její čepel měří 26,5 cm. Rukojeť je zhotovena z oceli nebo z mosazi.

Lovecký nůž Montero 

Série Montero má pouze jednu velikost, ale dodává se s různými materiály rukojeti – olivové dřevo, stamina – a v různých barvách. Dva horní nože mají záštitu z mosazi. Celková délka tohoto nože činí 34,5 cm. Čepel je dlouhá 21 cm. Nože se záštitami váží 470 g, bez záštit 410 g.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.