Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Silky pilka - návod pro správný výběr

Silky pilka je speciální druh ruční pily, která se vyznačuje vysokou kvalitou a výkonností při řezání dřeva. Tato pila byla vyvinuta japonskou společností Silky, která je známá pro své inovativní a precizní výrobky v oblasti řezání.

Jednou z hlavních vlastností silky pilky je její ostří.

Je vyrobeno z tvrdé a odolné oceli, která umožňuje snadné a přesné řezání. Ostří silky pilky je navrženo tak, aby bylo velmi jemné, což znamená, že může snadno proniknout do dřeva a provést hladký a čistý řez. Díky tomu je silky pilka ideální volbou pro práci s jemnými materiály, jako je například dřevo, nebo pro přesné tesání dřevěných detailů.

Dalším významným rysem silky pilky je její ergonomický design. Ručka je tvarovaná tak, aby se pohodlně držela v ruce a poskytovala stabilitu při práci. Navíc, díky použití lehkých materiálů, je silky pilka snadno ovladatelná a není příliš namáhavá při dlouhodobém používání. To je důležité, zejména pro profesionální uživatele, kteří potřebují spolehlivý a efektivní nástroj pro práci na stromech nebo v zahradě.

Silky pilka je také vybavena bezpečnostními prvky, které chrání uživatele před možnými úrazy. Většina modelů má ochranný kryt pro ostří, který zabraňuje nechtěnému kontaktu s pilou, když není používána. Některé modely jsou také vybaveny mechanismem zajišťujícím pilu v otevřené nebo zavřené poloze, což přispívá k bezpečnosti a snadnému skladování.

Silky pilky jsou k dispozici v různých velikostech a s různými typy zubů, aby vyhovovaly různým potřebám uživatele. Existují pilky s hrubými zuby, které jsou vhodné pro hrubé řezání a odstranění větví, a pilky s jemnými zuby, které jsou ideální pro přesné a hladké řezání. Uživatel si může vybrat pilu s délkou a typem zubů, která nejlépe vyhovuje jeho specifickým požadavkům. 

silky_clanek

Jak tedy vybrat ten správný model? Zde je přehledný návod: 


Výběr vhodného pilového listu v pohledu hustoty zubů

Velké a extra velké zuby: 4 až 8 zubů na 30 mm (Vhodné pro lesnictví, arboristy, prořezávání stromů, řez kořenů)
Pily s velkými zuby řežou rychleji a s větší agresivitou. Velká konfigurace je vyvinuta pro rychle rostoucí, čerstvé dřevo s velkým množstvím vlhkosti v buňkách dřeva. Extra velká konfigurace je ideální zejména pro náročnější práce, jako je kácení stromů nebo řezání silných kmenů. Při řezání v suchém dřevě s (extra) velkými zuby budou mít zuby potíže s uchopením dřeva a budou způsobovat silné vibrace.

Střední: 10 zubů na 30 mm (Vhodné pro arboristy, prořezávání stromů, stavebnictví)
Střední konfigurace zubů je skutečně univerzální. Řezání s konfigurací zubů 10 je vhodné jak pro suché, tak pro čerstvé dřevo.

Jemné a velmi jemné: 13 až 32 zubů na 30 mm (Vhodné pro prořezávání stromů, kutilství, hobby, zpracování nábytku, arboristy)
Konfigurace jemných zubů je speciálně vyvinuta pro suché dřevo nebo dřevo s menší vlhkostí v buňkách dřeva, případně tvrdé dřevo jako jsou jabloně a duby. Extra jemné zuby, například 26 nebo 32, jsou speciálně pro řemeslníky zpracující dřevo nebo výrobce nástrojů. Při řezání (extra) jemnými zuby v čerstvém dřevě se zuby velmi rychle zaplní.

Pilové listy s různými konfiguracemi zubů v rámci určité řady pil (např. Pocketboy) jsou v rámci stejné délky pilového listu zaměnitelné a můžou sloužit pro různé varianty zpracování dřeva.
 

Délka pilového listu

Silky má k dispozici pilové listy o délce 13 cm až 100 cm. Preferovaná délka pilového listu závisí na průměru dřeva. Můžete se řídit pravidlem, že čepel by měla být alespoň dvakrát delší než maximální průměr větve, kterou chcete řezat. Pokud například plánujete řezat větev o průměru 8 cm, budete potřebovat pilový list o délce alespoň 16 cm.
 

Rovná nebo zahnutá čepel


Rovný pilový list poskytuje velmi čistý řez s větší přesností než zakřivený pilový list. Rovné čepele jsou ideální pro detailní prořezávání, k přesným řezům při stavbě přístřešků, pastí a nástrojů. 

Zahnutá čepel řeže rychleji a s větší agresivitou než rovná čepel. Při práci ve výšce nad rameny a pod koleny můžete stále řezat na vrcholu větve bez větší námahy, zatímco paže, zápěstí a ruka zůstávají v přirozené poloze. Navíc snadno ucítíte, kdy je dosaženo konce řezu. Díky tomu je vaše práce efektivnější i v těch nejtěžších podmínkách.
 
 

Dvojí poloha zajištění pozice pily 

Téměř všechny skládací pily Silky lze používat ve dvou nastaveních zámku. Stisknutím palce na odpruženém zámku pilového listu lze pilu rozložit a složit a v rozloženém stavu umožňuje volit mezi dvěma dostupnými polohami pilového listu. Při rozkládání lze pilu zajistit v nejideálnější poloze pro každou situaci díky dvěma zářezům v čepeli. První zářez je určen pro nejergonomičtější polohu pily. Druhý zářez nabízí možnost řezání na rovném povrchu při zachování místa pro klouby prstů a umožňuje využít celou délku čepele až k rukojeti.
Zajišťovací mechanismus je velmi pevný a poskytuje bezpečné zajištění při používání pily. Nemá žádnou vůli, což je rozhodující pro dodání veškeré energie do čepele.
 

Údržování ostrosti - technologie pilového zubu

 
Indukční kalení
Špičky zubů se na zlomek sekundy zahřejí na velmi vysokou teplotu. Protože se zahřívá pouze špička (nebo jinými slovy řezná část) zubu, zbytek zubu si zachovává svou řeznou kvalitu, ale také pružnost. Indukčně kalené zuby mají třikrát delší životnost než zuby neošetřené. Nelze je brousit a poznáte je podle černých špiček zubů.
 
Niklový povlak 
Výhodou niklu je, že se tento materiál dobře zalévá a povrchově spojuje. Proto je niklový povlak po celé ploše čepele stejný, což zajišťuje hladký povrch a menší plýtvání materiálem. Poniklování se nanáší po vybroušení zubů do čepele. Zuby tak zůstanou dlouho ostré a jsou chráněny proti korozi.
 
Chromovaná čepel
Pokud nejsou zuby indukčně kalené, lze čepel nabrousit pilníkem.

Silky pilky je možné zakoupit zde: https://www.kapesni-noze.cz/znacka/silky-japan/
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.