Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 59,-Kč!

Victorinox - technické přednosti švýcaráku

To úžasné na kapesních nožích VICTORINOX, co bylo vlastně oním klíčem k úspěchu, byla mnohostrannost použití každé pružiny: díky šesti čepelím na pouhých dvou pružinách vznikl onen lehký a elegantní důstojnický nůž.
 

Při výrobě obou nožových čepelí se používá speciální chrom - molybdenová ocel. Po zakalení při 1040°C a popuštění při 160°C mají čepele tvrdost 56 RC (RC = jednotka tvrdosti měřená Rockwellovou metodou).

Pilky na dřevo, nůžky a pilníky na nehty mají tvrdost 53 RC, šroubováky, otvíráky konzerv a šídla 52 RC a vývrtky 49 RC.
Pilka a pilník na kov jsou kaleny a tvrdě chromovány, takže je s nimi možné pilovat železo i ocel.
Meziplochy jsou od roku 1951 vyráběny z hliníkové slitiny. Tím jsou nože lehčí a příjemněji se nosí v kapse u kalhot. Dříve se meziplochy vyráběly z alpaky.
Nýty a růžice jsou zhotovovány z mosazi a střenky z cellidoru a polyamidu.
Pružina tlačí silou asi 12kg na velkou čepel a na opačné straně silou přibližně 8 kg na malou čepel. Těchto celkových 20kg tlačí zase zpátky na vývrtku. To znamená při dvou pružinách, resp. šesti tlačných místech, celkem asi 70 kg tlaku pružiny. K silnému zaklapnutí čepele je potřeba právě tolik tlaku, protože převodový poměr mezi osou a tlačným místem je 1:20. U modelu „Swiss Champ“ s 8 pružinami, resp. 24 tlačnými místy, je potom tlak pružiny celkem 300 kg.
K přebroušení čepelí doporučuje VICTORINOX použít obtahovacího kamene. Pro ocílku jsou slitinové čepele příliš tvrdé.

Jasné výhody výrobků VICTORINOX při srovnání s napodobeninami

Typické cvaknutí při otevírání a zavírání čepele je slyšitelnou známkou vysokého tlaku v pružinách. Dlouhá léta intenzivního užívání tomuto tlaku na síle neuberou.
Otvírák konzerv VICTORINOX, patentovaný v roce 1951, nemá žádného konkurenta na poli kapesních nožů, pokud jde o kvalitu. Patří k němu i přídavný šroubováček na drážkované šrouby a šrouby philips.
Pouze u nožů VICTORINOX najdete oddělovací anodizované hliníkové destičky přiléhající ke šroubováku, což vytváří velmi tvrdý a odolný povrch. S takto zvýšenou kvalitou povrchu se až třikrát zvýší i náklady na výrobu.
Děrovač, vývrtka a šídla jsou optimálním výsledkem dvou dalších obráběcích procesů.
Nýty v noži jsou dále posíleny šesti kovovými růžicemi.
Otevřený šroubovák VICTORINOX je v pracovní poloze vystaven zvýšenému tlaku pružiny. Jeho čelní hrana stojí za osou nože v úhlu 89 stupňů. Nůž se tak při používání nikdy nezavře. Lze jej používat také jako úhlový šroubovák. Otvírák lahví má optimální předpoklady k otvírání co největšího počtu typů zátek.
Pilky na dřevo VICTORINOX mají co možná největší délku. Všechny zuby jsou velmi ostré a kovová pilka i pilník zůstávají déle ostré díky zvětšené tvrdosti povrchu.

Využití ve státních službách

Lyndon B. Johnson, prezident Spojených států, věnoval svým hostům v Bílém domě 4.000 takových nožů se svými iniciálami. Tyto oblíbené dárky používali i prezidenti USA Ronald Reagan a George Bush. Švýcarští diplomaté a vysocí důstojníci dávali svým hostitelům v cizích zemích "důstojnický nůž" jako praktický dárek. Obzvláště si tyto nože oblíbili piloti. Když byl Francis Gary Powers, pilot amerického průzkumného letadla U2, v roce 1960 sestřelen Rusy, vystavovali Sověti všechny cizí a tajné předměty, které u něho byly nalezeny. Mezi nimi také i malý červený nůž. Nigerijské letecké ozbrojené síly objednaly velký počet nožů se zahnutou čepelí, neboť jimi bylo možno snadno přeřezávat zauzlovaná lana padáků.

 Od roku 1976 nakupuje i německý Bundeswehr své armádní nože od VICTORINOX z Ibachu. Namísto švýcarského kříže jsou střenky polní zelené barvy vyzdobeny znakem s německou spolkovou orlicí.

Nože Victorinox koupíte zde

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení