Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 59,-Kč!

Ostrá legenda slaví u výsadkářů 45 let v akci. Nůž Uton vojáci i kradli

Už 45 let českým vojákům slouží nůž vz. 75. Znají ho „záklaďáci“ z dob Československé lidové armády, byl na misích v Iráku i v Afghánistánu. Někteří se s ním nemohli rozloučit, a tak ho dokonce kradli. Není dokonalý. Někteří uživatelé říkají: „Je to bláto.“ Blesk Zprávy se byly podívat v továrně Mikov, kde se stále vyrábí, povídaly si se sběratelem a zeptaly se brusiče, jak je to s tím "blátem". 

„Uton byl na svou dobu, a troufám si říct, že i daleko po své době, hodně nadčasový nůž. Předchůdce utonu, nůž VO7, byl sice lehčí, ale to byla jediná výhoda tohoto nože. Uton byl odolný vůči vodě – korozivzdorný a ani pryžová rukojeť netrpěla tak jako dřevo svého předchůdce,“ říká nám David Beer, který má zřejmě největší soukromou sbírku českých útočných nožů u nás. 

Doba před utonem 

Dřevěná rukojeť, reznoucí ocel - přesto pamětníci na nůž VO7 nedají dopustit. Na počátku 50. let se k vojákům dostal z firmy Sandrik ve středoslovenské obci Dolné Hámre, která se nechala inspirovat sovětským nožem z druhé světové války. 
 

„Když mluvíte s výsadkovými veterány, kteří zažili VO7 a pak měli uton, tak všichni řeknou, že jim víc seděl ten starší nůž,“ vypráví sběratel. Zároveň ale dodává, že u mladších ročníků to je přesně naopak - k předchůdci nože vz. 75 by se vraceli jen neradi. 

Nůž VO7 sloužil v armádě 25 let, tedy mnohem kratší dobu než současný uton. Jenže zastaral. Proto od armády přišel požadavek: Chceme něco moderního. A v Mikovu vyvinuli uton. U vzniku nože tenkrát stál i Vladimír Trojan, tehdy ještě mladík, dneska nejstarší zaměstnanec firmy, který zde pracuje už 60 let. 

První utony

Jenom sedm kusů bylo vyrobeno v pokusné sérii pro průzkumníky. Sběratelé dnes ví o třech. Pokud takový nůž někdo má doma, vlastní velkou vzácnost - cena se pohybuje kolem sto tisíc korun. Mezi vojáky se dostala až série se značením na čepeli 0001. Těchto nožů v Mikovu vyrobili 1500. 

Následovala sériová výroba a ukázalo se, že vůbec nejsou špatné. „Častokrát si nože pod různými zástěrkami a fingovaných ztrátách při seskocích nebo výcviku brali s sebou domů i za cenu toho, že ho museli zaplatit ze svého,“ říká Beer. 

Je to "bláto"

Dneska si uton může koupit kdokoliv. Blesk Zprávy se zeptaly na zkušenosti:

Vojta P.: Na ryby jeden z nejlepších nožů, na praktické využití do lesa? Jednou jsem zkoušel a od té doby je v šupleti. 

Miroslav M.: Použil jsem ho, když mi kámoš z výsadku zády vletěl do šnůr padáku, přeřezal jsem dvě šňůry, pak se odpoutal a dopadlo to dobře.

Tomáš H.: Tvar je OK. Ale materiály jsou hrozné. Ocel je tragická a ručka taky.

Při výrobě utonu se používá ocel 420, která je poměrně měkká - a v odpovědích na dotaz jsme často slyšeli, že to je úplné "bláto". „V době vzniku nože vz. 75 to byl vynikající materiál. Jeden z hlavních požadavků armády na útočný nůž bylo, aby si ho mohl voják nabrousit v bojových podmínkách sám,“ říká sběratel Beer. 

Jeho slova potvrzuje praktik. Tomáš Gramblička je strojař a brusič. Nedávno se mu uton dostal do rukou. „Materiál čepele odpovídá účelu. Není příliš tvrdý, a tím pádem se dá nabrousit i ve složitých podmínkách. Brousil se dobře, materiál odcházel rovnoměrně. Co se mi nelíbilo, bylo tovární nabroušení - to kvalitní nebylo. Jestli můžu doporučit, tak brousit pod úhlem 25-30 stupňů,“ zmínil.

 Pro vojáky nebo pro sběratele? Jaký je armáda zákazník? „Tak zákazník je dobrý, ale my jí nože neprodáváme přímo,“ říká ředitel komunikace Mikovu Bedřich Jetelina. Podle něj se v továrně vyrábí ročně až deset tisíc utonů. Jenže většina z nich neputuje do armádních skladů, ale k soukromníkům.  

Řada vojáků si místo utonů dnes kupuje vlastní nože. Přeci jenom za 45 let technologie pokročily a s nimi i cena. Uton na maloobchodním trhu při troše štěstí pořídíte za 1200 korun. „Ano, uton je již dávno překonaný. Dnešní špičkové práškové oceli jako elmax by ale cenu nože navýšily a pak by jej mělo už jen minimum vojáků,“ říká sběratel Beer a dodává: Kdybych měl někomu i dnes doporučit levný nůž do 1500 Kč, tak s klidným svědomím ho rád doporučím.  

Něco jiného jsou ale limitované série. Například před dvěma lety Mikov udělal sto kusů utonů k výročí republiky - na svých stránkách je továrna nabízela za 3000 Kč. „Prodaly se za půl hodiny,“ vzpomíná Jetelina. Dneska byste takový nůž na aukčních portálech prodali i za 20 000 korun.

Zdroj: blesk.cz
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/635500/ostra-legenda-slavi-u-vysadkaru-45-let-v-akci-nuz-uton-vojaci-i-kradli.html

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení