Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Výrobci nožů - H

Halligan

Ed Halligan je bytostný technik. Vlastní nožířský podnik si založil v roce 1985, poté, co pracoval 35 let u Delta Airlines, kde opravoval letadla. Technikou scrimshaw se však zabýval již předtím ve svém volném čase; nože jej přitahovaly. Jeho hlavním výrobním postupem je frézování nože z oceli. V roce 1996 získal od Americam Bladesmith Society titul mistr kovářský a obdržel cenu B. R. Hughese za nejlepší nůž. Každý nůž vyrábí zcela sám. Také si sám dělá damaškovou ocel. Kromě uměleckých nožů vyrábí Halligan také vojenské a taktické nože. Je tvůrcem série nožů K.I.S.S.

Halligan K.I.S.S./K.I.S.S. in the Dark 

Zavírací nůž o velikosti dlaně se skládá pouze ze dvou velkých dílů: z čepele a rukojeti. K.I.S.S. má velmi jednoduchou pojistku přímo na kostře. K.I.S.S. má čepel typu tanto s typickým hrotem. Jeden rok po noži K.I.S.S. byl na trh uveden K.I.S.S. in the Dark. Jedná se sice o standardní model, ale tento nůž je opatřen černou teflonovou vrstvou. Tyto nože mají celkovou délku 14,6 cm. Rukojeť je dlouhá 8,9 cm a čepel dosahuje 5,7 cm. Ocel čepele má sílu 3 mm. Nůž K.I.S.S. váží 62 g. Vyrábí se s hladkým ostřím nebo s ostřím částečně zoubkovaným. Nože K.I.S.S. a K.I.S.S. in the Dark se vyrábějí také s pozlacenými ozdobami.

Halligan K.I.S.S. S.S.T. 

Tento nůž je naprosto elementární. Tato verze se podobá standardnímu noži K.I.S.S., místo čepele tanto má však upravenou čepel wharncliffe nebo čepel ve tvaru ovčí nohy. Nůž S.S.T. je poměrně malý, ale jedná se o skutečný užitkový nůž s mnoha možnostmi užití. Celková délka nože činí 12,8 cm. Rukojeť měří 7,1 cm a délka čepele dosahuje 5,7 cm. Čepel a vyztužená rukojeť jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Čepel má sílu 3 mm. Nůž má hmotnost 51 g. Nůž se dodává s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím.

Halligan P.E.C.K. 

Jedná se vlastně o zmenšený nůž S.S.T. se stejnou čepelí wharncliffe nebo s čepelí ve tvaru ovčí nohy. Celková délka nože činí 11,5 cm, rukojeť měří 6,7 cm. Čepel a rukojeť jsou zhotoveny z korozivzdorné oceli. Čepel má sílu 2,5 g mm. Nůž váží pouhých 26 g. Stejně jako obdobné větší nože se i P.E.C.K. dodává v provedení In the Dark, tedy s černou teflonovou ochrannou vrstvou. Dodává se pouze s hladkým ostřím. Zvlášť luxusní provedení mají nože P.E.C.K. Gold a Black Gold. P.E.C.K. 24K Gold je vyroben z bílé korozivzdorné oceli a jeho ozdobní prvky jsou pozlaceny 24karátovým zlatem.

Hammond

Jim Hammond byl první výrobce nožů na zakázku, který začal s CRKT spolupracovat, a to v roce 1994. Jeho návrhy se staly rozhodujícím podkladem pro sestavování továrně vyráběných nožů. V roce 1977 se Hammond stal samostatným nožířem a od té doby se o jeho výrobcích vždy šířily jen pochvalné zprávy. Základem jeho práce je znamenitost, šarm a funkčnost. Sice se snaží o stylově vybroušené návrhy, ale hlídá si, aby výrobky byly použitelné. Pro firmu CRKT navrhl série ABS a Cascade, které jsou obě jednoduché, výkonné, elegantní, stylové a zároveň praktické.

Hammond ABC 

Tento nůž se vyrábí ve dvou provedeních. Aqua byl vyvinut jako nůž do vody pro potápěče, kanoisty, jezdce na prámech a rybáře. Tupý hrot se výborně hodí pro vodní prostředí. Ostří je naplocho vybroušeno, aby se nožem daly dobře přeřezávat různé speciální materiály. Druhá strana nože je vybavena známým trojzubým vroubkováním. Druhý typ nože je Operator's model, který má ostrou špičku. Tento nůž má čepel tanto, jež je broušená po obou stranách. Má také nepravé ostří, které přechází v ostré trojzubé vroubkování. Jedná se o ideální užitkový nůž pro kempování, horolezce, parašutisty a armádu. Obě provedení nože jsou celistvé nože vyrobené z korozivzdorné oceli o síle 4 mm. Nůž má celkovou délku 21,3 cm a čepel o délce 8,26 cm. Samotný nůž váží 130 g, s pochvou má hmotnost 226 g.

Hammond Cascade Lockback 

Čepel nože Cascade je vyrobena z korozivzdorné oceli o síle 3,5 mm. Ta je do plocha vybroušená a pískovaná, aby byla matná, a dodává se s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Nůž se dodává s pouzdrem z materiálu Cordura, které lze upevnit na opasek. Celková délka nože činí 21,9 cm, čepel je dlouhá 8,9 cm a délka rukojeti dosahuje 13 cm. Nůž má hmotnost 133 g.

Hawk 

Grant Hawk a jeho syn Gavin z Idaho City začali nože vyrábět společně v roce 1994. Grant již měl v té době za sebou 20 let ve funkci důlního geologa a výrobce nářadí do dolů. Léta se snažil vyrábět různé nástroje k dolování. Tato zkušenost jej naučila vnímat technické problémy z jiného hlediska. V roce 1994 se Grant a Gavin zúčastnili akce Oregon Knife Collectors Association a pevně se rozhodli, že se stanou nožíři. Jejich prvním projektem byl návrh perfektního zavíracího nože D.O.G.

Hawk D.O.G. 

Jedná se o zavírací nůž se speciální pojistkou. Nůž je mohutný, aby vydržel i v extrémních podmínkách. Otevřená kostra je vyrobena z anodizovaného leteckého hliníku. Čepel z korozivzdorné oceli má sílu 4 mm, je velmi ostrá a dodává se buď s hladkým ostřím, nebo s částečně zoubkovaným ostřím. Nůž se dodává se dvěma sadami střenek, jeden druh má kárování a druhý šikmé rýhy. Rukojeť nože D.O.G. je dlouhá 11,7 cm. Čepel má délku 8,9 cm a délka ostří ční 8,3 cm. Nůž má hmotnost 139 cm.

Hagen 

Doc Hagen vyrábí nože od roku 1973 a členem Amerického nožířského společenství je od roku 1976. Všechny nože jsou vyráběné ručně. Vyrobil již mnoho loveckých nožů, ale jeho specializací jsou zavírací nože. Dává přednost přírodním materiálům. Užívá především korozivzdornou ocel 440C a korozivzdornou ocel Udelholm UHB. Ocel si sám kalí ve speciální peci. Od roku 1982 experimentuje s kováním oceli, hlavně damašku. Vyrábí ji většinou z kombinace oceli 1095 a uhlíkové oceli 15N20. Tento vzniklý materiál se totiž zvlášť dobře brousí a dlouho si udrží ostrost. Zaručuje, že jím vykované čepele se nezlomí. Mezi známé nože patří:

Buckhorn 

Zavírací nůž Buckhorn má čepel z hezkého divokého damašku. Rukojeť je z kořenového dřeva ořechu. Čepel nože je jištěna. Nůž může být ještě vybaven pojistkou na kování. Celková délka nože činí 16,5 cm a čepel je dlouhá 7,5 cm. Hřbet čepel je nádherně ozdoben.

Mammoth 

Čepel a kostra jsou vyrobeny z krásného žebříčkového damašku, který Doc Hagen sám vykoval. Nůž má celkovou délku 21,9 cm a čepel je dlouhá 9,5 cm.

Maple 

Čepel tohoto zavíracího nože je vyrobena z korozivzdorné oceli. Čepel je uzamčena tlakem hřbetní pružiny, ale nůž může být opatřen i pojistkou na předním kování. Celková délka nože činí 16,5 cm, čepel měří 7 cm.

Scrimshaw Dagger 

Nůž Scrimshaw Dagger je zavírací dýka s nádhernou damaškovou čepelí a se záštitou z damašku. Dýka má rukojeť z mamutoviny. Dýka má délku 18,4 cm a čepel je dlouhá 8,3 cm.

Tiger Coral 

Zavírací nůž Tiger Coral má střenky z tygřího korálu. Čepel a záštita jsou vyrobeny z divokého damašku. Nůž měří 16,8 cm a délka čepel dosahuje 7 cm.

Heavin

Kevin a Heather Harveyovi jsou manželé pocházející z Belfastu v Jihoafrické republice. Jsou členy Nožířského společenství Jižní Afriky. Nesou titul Master Smith (mistr kovář). Harveyovi jsou jediným manželským párem s tímto titulem. Své nože nabízejí především na internetu pod jménem Heavin Knives. Kevin vyrábí nože již od svých 12 let a zpočátku jej ovlivnil dědeček. Momentálně vyrábí ručně kované nože z vlastního damašku. Kevin se specializuje na jedinečné a lehké návrhy, klade důraz na formu, zpracování a materiál. Heather začala kovat damaškovou ocel v roce 1995. Když se v roce 1996 setkala se svým budoucím manželem, naučila se o něj mnoho nového z kovářského řemesla. Heather vyrábí svou ocel pod názvem Damsel Damascus a vytváří z ní tradiční africké zbraně. Mezi jejich známé nože patří:

Heather African Dagger 

Jedná se o tradiční africkou dýku. Čepel dýky z ručně kovaného damašku s obsahem mědi je dlouhá 21,5 cm, její síla činí 33 mm a šíře 2,54 cm. Rukojeť je zhotovena z afrického černého dřeva. African Dagger je dlouhá 36,8 cm a má hmotnost 369 g. Pochva je vyrobena z rohu kamzíka.

Heather Flame Bowie 

Tento pevný nůž byl jednou z prací Heather nutnou k získání titulu Master Smith. Nůž bowie má délku 26,7 cm a váží 227 g. Čepel je vyrobena z damašku, má sílu 3,8 mm a šířku 31 mm. Záštita je z mědi a působí antickým dojmem. Rukojeť je vyrobena z africké akácie.

Heather Impala Horn Utility 

Lovecký nůž Impala Horn Utility váží 136 g a má délku 24,8 cm. Čepel z ručně vykované uhlíkové oceli měří 13,97 cm, je silná 3,6 mm a široká 25,4 cm. Záštita je vyrobena z mědi a rukojeť je z rohoviny impaly s mezikroužky.

Heather Mountain Man Folder 

Tento zavírací nůž má hmotnost 125 g a otevřený je dlouhý 19,7 cm. Čepel, která měří 8,6 cm, je vyrobena z mozaikového damašku se vzorem plamínků. Síla čepele činí 2,8 mm a šířka dosahuje 26 mm. Rukojeť je z jeleního paroží.

Heather Recurve Utility 

Tento lovecký nůž má délku 21 cm a hmotnost 156 g. Zahnutá čepel je dlouhá 11,4 cm, silná 4,6 mm a široká 27,7 mm. Je vyrobena z damašku. K noži patří hnědá pochva z hověziny.

Kevin Azurite/Malachite Linerlock Folder 

Tento nůž s boční pojistkou má celkovou délku 15,2 cm a hmotnost 62,4 g. Čepel o délce 6,35 cm je vyrobena z modřeného damašku damsel. Čepel má sílu 2,6 mm a šíři 18,1 mm. Rukojeť je zhotovena ze spojených azuritů a malchitů a jsou na ní proužky z titanu. K noži patří pouzdro tkané z travin.

Kevin Girafe Shin Folder 

Tento zavírací nůž s boční pojistkou byl jeden z Kevinových prvních nožů. Nůž je v otevřené poloze dlouhý 15,2 cm a váží 56,7 g. Čepel měří 6,7 cm a je z damašku damsel. Síla čepel činí 23 mm a šíře dosahuje 17,8 mm. Kování je ze stejného materiálu jako čepel. Rukojeť je z bércové kosti žirafy.

Kevin Pearl in Hippo Folder 

Tento zavírací nůž má délku 17,1 cm a hmotnost 61,2 g. Kapkovitá čepel je dlouhá 7,3 cm, silná 3 mm a široká 20,3 mm. Je zhotovena z uhlíkového damašku. Rukojeť je z hrošího zubu vykládaného perletí. Nůž má boční pojistku.

Kevin Persian Fighter 

Tento nůž je vyroben podle tradičního perského námětu. Nůž má hmotnost 368,5 g a je dlouhý 33 cm. Dvoubřitá čepel je dlouhá 21,3 cm, silná 4,1 mm a široká 28,7 mm. rukojeť je zhotovena z žirafí kosti. Kování je z nového stříbra. Hřbet rukojeti má ozdobný měděný okraj, pochva je vyrobena z kůže leguána s konečkem z nového stříbra a s kožešinovou obrubou nahoře.

Kevin Searles Style Blackwood Bowie 

Velký nůž váží úctyhodných 680 g a má celkovou délku 36,5 cm. Délka čepele činí 23,8 cm. Čepel je vyrobena z damašku, rukojeť z afrického černého dřeva s měděnými nýty a štítky. Záštita a hlavice jsou ze stejného damašku jako čepel. Pochva je z buvolí kůže, uvnitř je dřevo a jsou na ní ozdoby z nikového stříbra.

Helle

Žádný stroj nemůže nahradit kvalifikovanou řemeslnou práci. Nože Helle jsou vyrobeny tak, aby odolaly tlakům a napětím, kterým se nože při použití vystavují. Helle zachovává svoji tradici ruční řemeslné produkce, nepodléhá automatizované výrobě a zbytečně široké nabídce modelů. Věří, že ta nejvyšší kvalita je dosažena právě pomocí poctivého ručního zpracování.
Zkušení odborníci jsou hrdí na systém výroby značky Helle. Jakmile každý kus opustí výrobu, kontroluje se až půl hodiny, z důvodu jistoty, že jsou splněny veškeré požadavky na kvalitu a provedení nože.
Helle nůž prochází až 45 fázemi ručních operací před tím, než se konečně kontroluje a balí.
 

Herbertz 

Německý nožířský velkoobchod C. Julius Herbertz GmbH byl zřízen v roce 1956. Firma sídlí ve městě Solingen, které je pověstné nožířským průmyslem. Sortiment firmy Herbertz e neustále rozšiřoval. Nakonec se z firmy vyvinul velkoobchod s noži. Kromě průmyslových podniků ze Solingenu a okolí zastupuje Herbertz velké množství výrobců z celého světa, např. ze Španělska, Spojených států amerických a Tchaj-wanu. Import a export do a z Německa, Lucemburska, Norska, Dánska, Nizozemska, Belgie, Francie, Rakouska, Švýcarska a Itálie řídí 50 zaměstnanců. Do výše uvedených zemí dováží Herbertz mimo jiné nože amerických výrobců Al-Mar, Benchmade, Buck, Gerber, Kershaw a SOG. Z Franice se dovážejí nože výrobců Laguiole a Opinel, ze Španělska nádherné nože značky Nieto a ze skandinávských zemí výrobky firem Marttini, Helle a Eka. Herbertz také sám produkuje velký počet různých druhů nožů. Jako vedlejší aktivitu podnik prodává meče, luk a šípy pro střelce, vybavení na kulečník, šipky a sportovní rybolov. Následují nože, které se vyrábějí pod jménem Herbertz, a nože od různých návrhářů, které byly vyrobeny firmou Herbertz nebo pro ni.

Carter Adventurer 

Dr. Fred Carter je jedním z nejplodnějších návrhářů nožů. U svých nožů se především snaží o funkčnost, ozdobnost a užití co nejmodernějších materiálů. Nože podle jeho návrhů vyrábí na Tchaj-wanu firma Gigand Company, což je jeden z největších výrobců nožů v zemi. Nůž Adventure Ihned zaujme svým futuristickým pojetím. Čepel je zhotovena z matované korozivzdorné oceli. Tento jednoruční nůž má boční pojistku. Rukojeť je z hliníku a jsou v ní vloženy kousky plastu. Délka rukojeti činí 12 cm a celková délka dosahuje 20,2 cm. Čepel je dlouhá 8,3 cm.

Carter Design 

Nůž Carter Design má střenku z hliníku v kovové barvě nebo z hliníku anodizovaného do barvy šedého antracitu. Nůž má boční pojistku a je dlouhý celkem 18,6 cm. rukojeť měří 11 cm a čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 7,6 cm.

Carter Gigand 

Tento nůž má také typické tvary návrhu od Cartera. Rukojeť je vyrobena ze slitiny hliníku a dodává se anodizovaná v různém zbarvení. Nůž má boční pojistku. Čepel je dlouhá 7,2 cm, je z korozivzdorné oceli a je matována. Celková délka nože činí 18,2 cm. Rukojeť měří 11 cm.

Carter Spectrum 

Spectrum se dost podobá modelu Gigand. Rukojeť nože Spectrum je také ze slitiny hliníku vyvedeného v rozličných barvách. Čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 7,4 cm. Celková délka otevřeného nože činí 18,4 cm a rukojeť měří 11 cm. Spectrum má boční pojistku.

Carter Titan 

Jedná se o výjimečný typ nože, který Fred Carter navrhl exkluzivně pro Herbertze. Čepel nožů Carter Titan je z oceli a je dlouhá 7,2 cm. Rukojeť je zhotovena z titanu a měří 11 cm. Celková délka činí 18,2 cm. Nůž Titan má boční pojistku.

Diver 

Série potápěčských nožů od Herbertze se vyrábí v různých továrnách v Itálii a ve Španělsku. Čepel těchto nožů je z korozivzdorné oceli. Pro nože je typické pilkovité zoubkování na hřbetě čepele. Hlavice a záštita jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Celková délka potápěčských nožů se pohybuje od 28 do 37 cm a čepele bývají dlouhé 12-18 cm. rukojeť je většinou dost dlouhá na to, aby se dobře držela, a to také s potápěčskými rukavicemi. Nože se dodávají s plastovými pochvami.

Folder 1 

Damaškové nože s boční pojistkou od Herbertze spadají vlastně do kategorie nožů na zakázku, protože se vyrábějí ve velmi malých sériích a většina práce je provedena ručně. Celková délka nožů se pohybuje mezi 18 a 19,5 cm a rukojeť měří 11 cm.

Folder 2 

Série zahrnuje několik pěkných příkladů nožů s damaškovou ocelí. Celková délka nožů se pohybuje od 19,5 cm do 21 cm, rukojeti měří 11 nebo 12 cm, délka čepele činí 8,5 či 10 cm.

Folder 3 

Tyto luxusní nože mají čepel z korozivzdorné oceli. Rukojeť je z kořenového dřeva ořechu s vkládaným malachitem. Nůž má celkovou délku 19,6 cm, rukojeť je dlouhá 11 cm a čepel měří 8,6 cm.

Folder 4 

Tyto nože s boční pojistkou mají pěkné strohé tvary a jsou vybaveny dvěma luxusními vykládanými pásy v rukojeti. Mají čepel z korozivzdorné oceli a rukojeť z niklové oceli. Celková délka nože se pohybuje od 15,6 do 16 cm. Rukojeť je dlouhá 9 nebo 10 cm.

Folder 5 

Tato série nožů má tradiční podobu čepelí. Nože mají střenky ze dřeva ořechu, v kombinaci s perletí. Čepele a kování jsou z korozivzdorné oceli. Celková délka nožů se pohybuje od 15,5 do 20,7 cm. Čepel je dlouhá 6,5-8,7 cm.

Folder 6 

Luxusní série nožů Folder 6 má sběratelský charakter.

Folder 7 

Tuto sérii tvoří nože s pískovanou rukojetí a se záštitou z korozivzdorné oceli. Ocel kontrastuje se střenkami z ořechové kořenice. Série se skládá z pěti nožů s různou délkou, pohybující se od 13,7 cm do 22,7 cm. Rukojeť má délku 8-13 cm.

Folder 8 

Tyto nože s boční pojistkou mají zvláštní rukojeť. Nože mají čepel a záštitu z oceli a rukojeť ze dřeva ořechu. Nůž má celkovou délku 20,7 cm a rukojeť dlouhou 12 cm.

Folder 9 

Tyto nože jsou ze série Wildlife a na jejich čepelích jsou vyleptány a zlatem ozdobeny lovecké scenérie. Čepele nožů jsou zhotoveny z korozivzdorné oceli a rukojeti jsou ze dřeva pakka. Na čepeli jednoho z nožů je letící orel. Záštity ostatních nožů jsou vyrobeny z nového stříbra nebo z niklové oceli. Třetí nůž je ozdoben vyobrazením divočáka. Délka nožů se pohybuje od 20 do 21,5 cm. rukojeť má délku 11 nebo 12 cm.

Folder 10 

Tyto nože s boční pojistkou jsou absolutní nutností pro počítačového fanatika. Čepel nožů je matována a je vyrobena z korozivzdorné oceli. Ostří je do poloviny zoubkované. První nůž má slitiny hliníku a má celkovou délku 16,4 cm. U většího nože činí celková délka 18,7 cm. Největší nůž je dlouhý 20,8 cm a má rukojeť z černého plastu.

Folder 11 

Tyto velice ozdobné nože s bočními pojistkami rozhodně patří do kategorie Gentleman’s knife. Čepele a kování nožů jsou vyrobeny z oceli. Celková délka nožů se pohybuje od 17 do 22,7 cm. rukojeť měří 10-13 cm.

Folder 12 Tactical 

Nůž Tactical Folder od Herbertze se vyrábí ve dvou provedeních. Model s černou čepelí má celkovou délku 17,2 cm, délka rukojeti činí 10 cm a čepel z korozivzdorné oceli je dlouhé 7,2 cm.

Folder 13 

Tyto nože s boční pojistkou jsou velmi moderní a mají čepel, která má dlouhé, šikmo vybroušené falešné ostří. Pravé ostří je hladké nebo částečně vroubkované. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli. Kostra je z lehké slitiny, její hlavní součástí je hliník. Na pravé straně rukojeti se nachází ocelový klip. Celková délka nože činí 21 cm, rukojeť měří 12 cm a délka čepele dosahuje 9 cm.

Folder 14 

Tyto nože se hřbetními pojistkami jsou součástí speciální série a jsou zdobeny mramorem a malachitem. Čepele a kování nožů jsou z korozivzdorné oceli. Délka nože se pohybuje od 18 do 21 cm.

Folder 15 

Tato série robustních pracovních nožů má velice strohé pojetí. Čepel a kostra jsou zhotoven z korozivzdorné oceli. Celková délka nožů činí 19 cm. rukojeť je dlouhá 11 cm a čepel má délku 8 cm.

Folder 16 

Tyto malé kapesní nože s boční pojistkou jsou tvarově velice dekorativní. Čepel má tvar zobáku. Nůž má celkovou délku 13,9 cm, čepel je dlouhá 5,9 cm. Rukojeť se dodává v různých barvách hliníku a s různými vloženými ploškami z javorového dřeva nebo z perleti.

Folder 17 

Tyto taktické nože s bočními pojistkami a čepelemi tanto mají stejné rozměry, ale liší se rukojeťmi. Rukojeť je vyrobena ze slitiny hliníku. Celková délka nožů s boční pojistkou činí 19,8 cm. Částečně zoubkovaná čepel je dlouhá 7,8 cm a délka rukojeti dosahuje 12 cm.

Folder 18 

Tato série se velmi podobá sérii předchozí. Čepele těchto nožů vypadají jako ptačí zobáky. Provedení nožů jsou stejná jako provedení předchozích nožů.

Folder 19 

Tato série s bočními pojistkami má čepel z korozivzdorné oceli v kopinatém provedení nebo v provedení tanto. Nože měří 18,8 cm nebo 20,3 cm. Do této série patří i nůž červené barvy, který má čepel opatřenou teflonem a rukojeť z uhlíkového skelného vlákna.

Folder 20 

Tento model zavíracího nože má boční pojistku s centrálním tlačítkem. Čepel má dýkový tvar a na hřbetě má velké nepravé ostří. Rukojeť je vyrobena z aluminia a je opatřena otvory, čímž se snížila váha. Nůž má celkovou délku 19,6 cm. Rukojeť je dlouhá 12 cm a čepel z korozivzdorné oceli měří 7,6 cm.

Folder 21 

Série nožů s boční pojistkou Future má odlehčené rukojeti z lehkého kovu s otvory. Čepele se dodávají s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím a jsou pískovány do matna. Celková délka nože činí 20,8 cm. Rukojeť má délku 12 cm a čepel je dlouhá 8,8 cm.

Folder 22 

Tento lehký zavírací nůž s pojistkou na kostře má rukojeť z lehkého kovu. Nůž je dodáván i s čepelí tanto, s hladkým nebo částečně zoubkovaným ostřím. Čepel je zhotovena z korozivzdorné oceli. Celková délka tohoto nože dosahuje 20,8 cm a rukojeť je dlouhá 12 cm.

Folder Dart 

Dart je štíhlý nůž s boční pojistkou a s kostrou z hliníkové slitiny. Střenky mohou být titanové, plastové nebo z hadího dřeva. Na pravé straně rukojeti se nachází ocelový klip. Nůž má celkovou délku 17,1 cm, jeho rukojeť je dlouhá 10 cm a délka čepele činí 7,1 cm. Čepel je zhotovena z korozivzdorné oceli.

Franklin Designer 

Designérem této série je americký nožíř Mike Franklin, který má vlastní nožířskou firmu se jménem HAWG! v Aberdeenu v Ohiu. Franklin vyrábí nože „s charakterem“. V roce 1973 se stal členem nožířského společenství a nejdříve začal vyrábět otevřené lovecké nože. V osmdesátých letech minulého století přešel k výrobě zavíracích nožů na zakázku. Jeho nože se vždy vymykají průměru. Franklin hodně pracuje pro americkou nožířskou firmu CRKT. Nůž Designer je typicky tvarovaný nůž s pojistkou na kostře. Čepel je z korozivzdorné oceli a je matovaná. Celková délka nože činí 15,6 cm. Čepel má délku 7,6 cm a rukojeť je dlouhá 8 cm. K noži patří šňůrka s karabinkou.

Hunter 1 

Tyto velké těžké nože bowie mají čepel z korozivzdorné oceli o délce 27 cm. Celková délka nože dosahuje 40,3 cm. Těžká záštita a hlavice jsou také z korozivzdorné oceli. Rukojeť ze dřeva pakka měří 13,3 cm.

Hunter 2 

Tyto otevřené celistvé lovecké nože jsou vyrobeny v duchu „back to basics“, „zpátky k základům“. Celistvý nůž je vypilován z jednoho kusu korozivzdorné oceli se skeletovou rukojetí. Čepel má kopinatou podobu nebo tvar tanto a je matována pískováním nebo je matně černá. Nůž má celkovou délku 31 cm a čepel o délce 13 cm.

Hunter 3 

K nožům z řady Hunter 3 patří Junior Ranger s čepelí z korozivzdorné oceli o délce 18 cm a o celkové délce 30,8 cm. Rukojeť je zhotovena ze dřeva pakka a záštita a hlavice jsou z masivní mosazi. Další nůž se jmenuje Outlaw a vypadá podobně. Velká čepel je dlouhá 28 cm a celková délka tohoto nože činí 42,7 cm. Největší nůž bowie je Master Ranger s čepelí dlouhou 30 cm a o celkové délce 42,8 cm.

Hunter 4 

Tyto nože Hunter jsou o něco skromnější, co se rozměrů týče, ale jsou velice pěkně vyvedeny, neboť mají rukojeť vykládanou ořechovou kořenicí, tyrkysem nebo malachitem. Čepel těchto loveckých nožů jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli. Délka se pohybuje od 18,6 cm do 21,7 cm, čepele měří nejméně 8 cm.

Hunter 5 

Tato série loveckých nožů je neobyčejně ozdobná. Zvláštní elegance bylo dosaženo důmyslným užitím korozivzdorné oceli. Zpravidla se jedná o nože celistvé. Nože mají celkovou délku 22,3 cm a čepel je dlouhá 10 cm.

Hunter Damast 

Tento nůž patří ke speciální sérii z výjimečně krásného damašku o 512 vrstvách. Kování a trubičky kolem nýtů jsou z nového stříbra. Nůž má celkovou délku 18,8 cm a čepel měří 8 cm. K nožům Hunter Damast patří kožená pochva.

Hunter Viller 

Speciální stahovací nože od Herbertze mají čepel typickou pro tento úkon. Celková délka tohoto nože činí 20,7 cm, čepel je dlouhá 9 cm. Rukojeť je vyrobena z ořechové kořenice nebo z jeleního paroží.

Jermer Framentac 

Helmt Jermer je známý německý návrhář nožů, který je autorem návrhů pro Herbertze, Pumu a jiné výrobce nožů. Skeletová rukojeť je tejně jako čepel tvaru tanto z korozivzdorné oceli. Hladká nebo částečně zoubkovaná čepel je matovaná. Nůž má celkovou délku 19,5 cm a čepel je dlouhá 7,6 cm.

Jermer Spectac 

Nůž Spectac má také boční pojistku s odjištěním na levé straně rukojeti. Rukojeť je ze slitiny hliníku s přirozeným zbarvením nebo z hliníku černě anodizovaného. Čepel tanto se dodává pouze s hladkým ostřím. Spectac má celkovou délku 19,5 cm, čepel z korozivzdorné oceli je dlouhá 7,6 cm a rukojeť měří 11,9 cm.

Military I 

Herbertz prodává různé vojenské nože v různorodých provedeních. Patří mezi ně i originální polní nůž Glock. Jeho čepel má délku 17 cm a pilkové ostří na hřbetě čepele je dlouhé 9 cm. Rukojeť je z nárazuvzdorného plastu stejně jako pochva. Druhý nůž je nový ACK (Advanced Combat Knife). Tento nůž má speciální plastovou rukojeť s izolační funkcí. Celková délka nože ACK činí 30,5 cm a jeho hmotnost dosahuje 220 g. Včetně pochvy váží 430 g. Jiným vojenským nožem je Combat, který má matovou černou rukojeť a čepel. Celková délka nože činí 31,9 cm a jeho čepel měří 19 cm.

Military 2 

Tento velký bojový nůž a nůž k přežití v divočině má 20 cm dlouhou a 5 mm silnou čepel. Celková délka nože činí 33,3 cm. Pochva z cordury má velkou uzavíratelnou přední kapsu. Plochá rukojeť je zhotovena ze slitiny hliníku.

Sailor 

Sailor je výsostně praktický nůž k užití na palubě plachetnic a motorových člunů. Tento nůž má ergonomickou rukojeť a čepel z části zoubkovanou. Čepel je vyrobena z korozivzdorné oceli a má délku 7,1 cm. Celková délka nože Sailor činí 17,6 cm, palce a rukojeť z lehkého kovu měří 10,5 cm.

Skelet Knife 1 

Skeletové nože od firmy Herbertz se skládají z ploché rukojeti z korozivzdorné oceli. Čepel je vyrobena z oceli. Nože z této skeletové série mají celkovou délku 17,7 cm a jejich čepele měří 10 cm.

Skelet Knife 2 

Nože z této skeletové série mají rukojeti dlouhé 11 cm a jejich celková délka činí 18,2 cm. Jak čepel, tak rukojeť jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli, která je pískována do matna.

Stiletto 1 

Tato série vyskakovacích nožů má čepele z korozivzdorné oceli s hladkým nebo se z části zoubkovaným ostřím. Rukojeť tohoto nože je zhotovena z ergonomicky tvarovaného lehkého kovu. Celková délka nože činí 19,7 cm. Rukojeť má délku 12 cm a čepel měří 7,7 cm.

Stiletto 2 

Jedná se o podobnou sérii vyskakovacích nožů. Rukojeť z hliníkové slitiny je opatřena podlouhlými štěrbinami k odlehčení nože. Nůž má celkovou délku 20,5 cm a čepel měří 8,5 cm.

Nůž typu Survival 

Tento velký nůž survival, určený k přežití v divočině, získal proslulost díky filmům s Rambem. Nůž má čepel z korozivzdorné oceli o délce 19 cm. nahoře na hřbetu čepele je nůž opatřen pilkou. Celková délka nože činí 31,7 cm. Pochva z cordury má dvě uzavíratelné přední kapsy, z nichž jedna obsahuje kompas.

Multi-Tool 1 

Tento Multi-Tool, víceúčelový nástroj, je vlastně minidílna. Obsahuje kombinované kleště se zařízením na štípání drátu. V pravé straně nástroje je křížový šroubovák, otvírák na konzervy, schránka na drobné součástky a plochý šroubovák. V levé části je kombinovaný pilník s odstraňovačem rybářských háčků, pilka, velký šroubovák, malý šroubováček a malá čepel.

Tool 2 

Tento Multi-Tool v sobě skrývá malou dílnu. Kombinované kletě mají také střihač drátu. V pravé části je pilník, šroubovák a otvírák na konzervy. Ve druhé části je zoubkovaná čepel ve tvaru ovčí nohy, široká pilka s odstraňovačem háčků, dva malé šroubováky a křížový šroubovák.

Tool 3 

Tento Multi-Tool vyniká vestavěným mechanismem Bahco a těžkým ocelovým klipem na rukojeti. V rukojeti jsou ukryty také křížový šroubovák a normální čepel.

Tool 4

Tento kus nářadí vypadá jako nebezpečný hmyz. Kombinované kleště se střihačem drátu se při zavření rukojeti zcela skryjí. V pravé části rukojeti je čepel s pilkou a odstraňovačem háčků, zoubkovaná čepel, minišroubovák, křížový šroubovák a otvírák na konzervy. Ve druhé části rukojeti je pilník zakončený šroubovákem, čepel s hladkým ostřím, tři různé šroubováky a otvírák na láhve.

Tool 5 

Tento Multi-Tool má kombinované kleště se střihačem drátu. V plastové rukojeti je také čepel, pilka s otvírákem láhví a šroubovák, na spodní straně se nachází vývrtka a nebozez.

Vrhací nůž 

Herbertz má také sortiment vrhacích nožů pro profesionály. Souprava medvědobijců Blitz z korozivzdorné oceli se skládá z malého vrhacího nože o délce 15 cm, o něco většího nože o délce 22 cm a největšího typu, který měří 24 cm. Tyto zvlášť vyvážené nože se dodávají v praktickém pouzdře.

Hill Knives 

Podnik Hill Knives založili v roce 1980 otec a syn Van den Heuvelovi z Rotterdamu. Oba zakladatelé mají technické vzdělání, jsou nástrojáři. Otec i syn se původně věnovali výrobě nožů jako svému koníčku a vyráběli je pouze pro vlastní potřebu. Po čase výrobu rozšířili. Počet zakázek se začal zvyšovat a tak se rozhodli této činnosti věnovat naplno. Firma nedodává jen vynikající řemeslnou práci, nože jsou zároveň velice pěkné na pohled. Otec a syn jsou právem pyšní na skvělý lovecký a zavírací nůž, který vyrobili pro prince Bernharda. Hill Knives vyrábí také vojenské nože, např. KCT a jeho předchůdce nůž Breakout, který byl určen pro posádky helikoptér nizozemského letectva. Zákazník si může nechat vyrobit prakticky jakýkoli model v libovolném provedení. Hill Knives postupuje tak, že nejdříve vyrobí dřevěný model, podle kterého je teprve po schválení zákazníkem vyroben skutečný nůž. Hill Knives užívá výhradně hodnotnou ocel Hitachi ATS-34 a zvláštní druhy damaškové oceli.

Hoiho Knives 

Hoiho není jméno nožíře, nýbrž název tučňáka v jazyce novozélandských Maorů. Majitel této firmy se jmenuje Richard van Dijk, narodil se a vyrostl v Nizozemsku, ale v roce 1979 odešel na Nový Zéland, kde se usadil v Haroodu poblíž Otago Harbour. Již od útlého dětství jej fascinovaly nože a občas si nějaký sám vyrobil. V roce 1990 si koupil knihu o výrobě nožů, a od té doby vyrobil ve svém volném čase mnoho nožů. V roce 1996 si začal sám kovat svářkový damašek. Z počátku koval nože ze starých pil a pilníku, ale postupně přešel ke korozivzdorné oceli 440C. V posledních osmi letech vyrábí především z vlastního damašku složeného z oceli L6, 1095, O1 a 5160. sám si výrobky kalí. Nože vyrábí zcela sám, s výjimkou keltských dřevořezeb. Kožené pochvy tvaruje za mokra a poté je impregnuje voskem, aby ztvrdly a byly vodotěsné. Mezi jeho známé nože patří:

Hons 

Karel Hons vyráběl nože prakticky odjakživa. Nejdříve to byl jeho koníček, ale od roku 1990 se výrobou nožů živí. Má vlastní dílnu a dva obchody. Účastní se prakticky všech výstav nožů v Evropě a během let již získal nejedno ocenění. Vyráběl kordíky pro hradní stráž České republiky. Hons vyrábí nože z korozivzdorných ocelí RWL-34, AK-5 a AK-9. Na rukojeti užívá nejradši jelení paroží, zvláštní druh dřev, kořenové dřevo a micartu. Pochvy vyrábí vždy z prvotřídních materiálů. K jeho nejznámějším nožům patří. Des Horn je výrobce nožů na zakázku z Nexlands u Kapského Města v Jihoafrické republice. Od roku 1965 se živí ruční výrobou nožů. Co se týče materiálu, dává přednost svářkovému damašku a speciální korozivzdorné oceli ATS-34. Zpočátku se věnoval především výrobě pevných loveckých nožů, ale v posledních 20 letech se specializoval na zavírací nože s několika typy jištění čepele. U svých zavíracích nožů užívá systém boční a hřbetní pojistky. K jeho známým nožům patří:

Horváth 

Filip Horváth se narodil v roce 1970 v Bratislavě, kde také vyrostl a vyučil se uměleckým kovářem. Výrobou replik pro muzea a na výstavy získával zkušenosti v oblasti kovářství. V roce 1997 se poprvé zúčastnil nožířské výstavy a tehdy se také rozhodl, že se stane profesionálním nožířem. Jeho návrhy vycházejí z prastaré techniky výroby svářkového damašku, snaží se o ladné tvary a užití přírodních materiálů. Každý Horváthův nůž je jedinečný a má velmi osobitý charakter. Jedná se např. o:

Hubertus

Hubertus je od roku 1898 světově známou značkou nožů. Továrna, kde se nože této značky vyrábějí, se nazývá Kuno Ritter a sídlí v německém Solingenu. Podnik vyrábí tradiční lovecké nože, bavorské nože ke krojům exkluzivní lovecké tesáky, klasické vyskakovací nože se sklopnou čepelí a samozřejmě mnoho druhů kapesních nože. Klasické rukojeti se vyrábějí většinou z přírodních materiálů. Na výrobu čepelí používá damašek o 320 vrstvách, litou ocel C45, korozivzdornou ocel DIN 1.4109, DIN 1.4112, DIN 1.4034, 440A a 440C. V sortimentu jsou zastoupeny také nože pro použití v průmyslu a v řemeslech, a to od roku 1961.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.