Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Mikov REPETITOR válečný veterán

Kód: REPETITOR
Novinka
17 hodnocení
Značka: Mikov
6 600 Kč –5 %
mikov repetitor valecny veteran
6 600 Kč –5 % 6 250 Kč
Na objednání, obvykle 7 dní
Můžeme doručit do:
21.6.2024

Detailní informace

Detailní popis produktu

Číslovaná edice nože Mikov REPETITOR je připomínkou účasti českých vojáků na Balkáně v misích UNPROFOR, UNCRO, IFOR a SFOR od roku 1992. REPETITOR nese na návrh náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty jméno kontrolního stanoviště T 23 - Repetitor, kde v rámci plnění úkolů mise UNPROFOR zahynuli v srpnu 1995 dva čeští vojáci - Luděk Zeman a Petr Valeš.

Naši vojáci umírali během chorvatské Bouře
Pátý srpen 1995 je považován dodnes za jeden z nejsmutnějších dnů v historii české armády. Osudného sobotního rána tragicky zahynuli při výbuchu minometného granátu naši vojáci, členové jednotek UNPROFOR, rotmistr Luděk Zeman a četař Petr Valeš, během střídání na pozorovatelně Tango 23 - Repetitor, která strážila prostor mezi Chorvatskem a tehdy separatistickou Krajinou srbskou.
Chorvatská armáda již den před touto událostí zahájila masivní operaci pod krycím jménem Oluja (česky Bouře), která měla za cíl ofenzívu na separatistické srbské území a obsazení co největšího prostoru ovládaného nepřítelem.
Zatímco přes ostatní pozorovací body se přehnala fronta poměrně rychle, kóta Tango 23 zůstala pod palbou až do večera, kdy se střelba uklidnila, ale to nejhorší naše vojáky čekalo ráno.
Během střídání na pozorovatelně padl první granát, který to osudové ráno explodoval, a způsobil smrtelná zranění dvěma mužům a další tři těžce zranil.
V neustávající palbě se museli naši zranění vojáci po svých dopravit do bezpečí přes území osázené minami, protože srbská hlídka odmítla pustit k zasaženému kontrolnímu bodu přivolaný záchranný transportér s lékařem, který považovali Srbové i přes označení mezinárodních jednotek OSN, za možného chorvatského nepřítele.
Na počest našich statečných mužů se pravidelně v den této smutné události konají pietní akce v rodištích padlých hrdinů a to v Hodoníně a Rožmitále na Šumavě.

Konstrukční pojetí nože je pak jistou reminiscencí slavného bodáku k samopalu vzor 58. Stejně jako u předchozího projektu nože Storm, tak i tentokrát se autor návrhů mjr. Roman Hippík inspiroval chladnou zbraní, která je ve výzbroji naší armády již několik desetiletí a je spojena s její historií. V tomto případě se jedná o bodák k samopalu vz. 58, se kterým se totiž setkali téměř všichni, kteří armádou prošli ať už jako vojáci základní služby nebo vojáci z povolání.
Projekt Válečný veterán je společnou aktivivitou firmy Mikov a Vojenského fondu solidarity. Jeho cílem je propojit památku hrdinství vojáků s konkrétní pomocí potřebným. Z každého prodaného nože REPETITOR bude poukázáno 300 Kč Vojenskému fondu solidarity
REPETITOR je integrální nůž s červenými příložkami z materiálu Micarta.
Čepel nože má středový hrot a je opatřena spodním ostřím, horním falešným ostřím a odlehčovacími žlábky. Na povrchovou úpravu ocele N 690 je
použitý materiál Ceracot cobalt.
Příložky z materiálu Micarta jsou ke stopce nože připevněny dvěma imbusovými šrouby.
Pro lepší manipulaci je nůž opatřen jednostrannou spodní záštitou a zdrsněním na hřbetu čepele pro opěru palce.
Kruhová patice nože je opatřena otvorem k připevnění provázku a sedmi ploškami.
Každý nůž je opatřen značkami tvůrce, výrobce, pořadovým číslem a rokem výroby. Značení bude provedeno laserem.
Velmi lehké a skladné pouzdro je vyrobeno z laminované cordury s plastovou vložkou, která aretuje nůž v pochvě. Rukojeť nože je fixována k závěsnému popruhu dvěma upínacími pásky s druky. Celý povrch pouzdra je vyroben ze stejného materiálu, který se používá na výrobu výstrojních součástek armády. Pouzdro lze upevnit k opasku několika způsoby a stejně tak k molle vazbě. Na přední lícové straně je v dolní části heraldicky znázorněn znak, který byl používán na veškeré vojenské technice Československé armády v době misí na Balkáně.
Součástí každého balení nože je originální pouzdro k noži Repetitor, certifikát o příspěvku 300 Kč Vojenskému fondu solidarity, Informační brožura o operaci Pouštní bouře a noži Repetitor, paracord a samolepka.

Ocel použitá na výrobu nože: N 690 - 58-60 HRc
Celková délka nože: 275 mm
Délka nože s pouzdrem: 320 mm
Délka čepele: 149 mm
Šířka čepele: 24 mm
Tloušťka čepele: 4,9 mm
Povrchová úprava čepele: Ceracote cobalt
Materiál střenek: Micarta červená
Made in Czech Republic

Doplňkové parametry

Kategorie: Nože s pevnou čepelí
Materiál čepele: N690 BOHLER
Délka čepele: 10 až 15 cm
Materiál rukojeti: micarta

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

mikov

Místem, kde má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách jsou bezesporu Mikulášovice, v 18 století ještě nazývaný "Nixdorf". Toto malé pohraniční městečko leží v nejsevernějším místě České republiky. V okolí působilo mnoho potulných brusířů kterých si všiml obchodník Ignaz Rösler a zaměstnal je ve své první továrně na výrobu nožů. 
V této továrně pracovalo zpočátku sto pracovníků, ale už v roce 1819 byl jejich počet dvojnásobný. Hospodářské úspěchy této továrny vedly ostatní obyvatele k zakládání dalších nožířských podniků a pomocných živností a zanedlouho byla většina mikulášovických občanů i občanů okolních obcí pracovně spojena s nožířskou výrobou. Mikulášovicím se začalo přezdívat "český Solingen".

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.